• FIBA
  • Posted

A' όμιλος: Αήττητη η Πολωνία, πρόκριση για Βενεζουέλα

image 10 1

Η Βενεζουέλα σόκαρε την Κίνα, επικρατώντας με 72-59 κι εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους διοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Βενεζουέλα ακολούθησε στους «16» την Πολωνία από τον Α' όμιλο, σχηματίζοντας νέο γκρουπ με τις Αργεντινή και Ρωσία. Από την άλλη πλευρά, η Κίνα απέτυχε παταγωδώς στη «δική» της διοργάνωση αφού δεν κατάφερε να προκριθεί από τον πιο εύκολο κι «ανοιχτό» όμιλο του τουρνουά.  Η Βενεζουέλα επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Κίνα και ο Λιούις σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 12-5 στο 5:50. Ο Μάικλ Καρέρα ανέβασε τη διαφορά στο +8, διαμορφώνοντας το 18-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος ενώ το τρίποντο του Ζαμόρα έκανε το 21-10 στο 11'15". Η Βενεζουέλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της Κίνας ενώ ο Γκρέγκορι Βάργκας έκανε το 25-11 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Νότιας Αμερικής πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-23, η Κίνα προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 37-32 με τον Ζάο στο 22'02" όμως η Βενεζουέλα έκανε επιμέρους σκορ 14-4 κι έχτισε διαφορά ασφαλείας (51-36, 28:46"), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 51-41. Οι Κινέζοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 60-53 με τον Φανγκ στα 3:46 για το φινάλε όμως η Βενεζουέλα άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-23, 51-41, 72-59.

Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία 63-80

Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία 63-80 (vid)

Η Πολωνία νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 63-80 και πήγε με το απόλυτο ρεκόρ στην δεύτερη φάση.

Η Πολωνία πήγε στην επόμενη φάση με ρεκόρ 3-0 αφού νίκησε και την Ακτή Ελεφαντοστού (63-80) και παρέμεινε αήττητη στον όμιλό της.

Η Πολωνία στο πρώτο δεκάλεπτο είχε αφήσει το καλό της πρόσωπο στο προηγούμενο ματς κόντρα στην Κίνα. Στην άλλη πλευρά οι αποκλεισμένοι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού σκόραραν εύκολα και προηγήθηκαν με 20-24 (10'). Οι Πολωνοί σταμάτησαν τον Αμπούο στην άμυνα και στην επίθεση βρήκαν αρκετά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα και να αποκτήσουν ψυχολογία.

Ο Ντίον Τόμπσον προσπάθησε να μπει στην εξίσωση του σκορ για τους Αφρικανούς και όταν το κατάφερε τους έφερε ξανά κοντά στο σκορ (45-48 (25'), όμως με πρωταγωνιστή τον Βαζίνσκι και τον Πονίτκα η Πολωνία απομακρύνθηκε κάπως (47-53, 29').

Οι παίκτες του Μάικ Τέιλορ ήθελαν να πάνε στη δεύτερη φάση με το απόλυτο νικών και με τον Κούλιγκ να σκοράρει από κοντά σε δύο σερί επιθέσεις πήραν διψήφια διαφορά πόντων (51-63, 34') και δεν ανησύχησαν ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80