Πτήση «δικέφαλου», προσγείωση Ικάρου!

Οταν μια ομάδα δέχεται 18 πόντους σε ένα ημίχρονο είναι δυνατόν να χάσει; Ρητορικό το ερώτημα! Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τους παίκτες του Ικαρου να πάρουν... ανάσα στο κλειστό της Πυλαίας και με εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα επικράτησε της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη με 71-48.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντόνι Μακ Γκραθ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους έχοντας 5/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής. Αναμφίβολα ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση στην επανάληψη του αγώνα.

Μαζί του και οι Τσαϊρέλης (13π., με 6/7διπ.), Χάτσερ (12π., με 4/4διπ.) οι οποίοι βοήθησαν τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Αντίθετα, ο Ίκαρος τα περίμενε όλα από τον Αλέξη Κυρίτση (24π., με 7/11διπ., 1/3τρ., 7/8β.) ο οποίος σημείωσε τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Μετά το ρευστό 35-30 του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ δυνάμωσε στην άμυνα και δεν άφησε τους παίκτες του Ικαρου να πάρουν ανάσα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +19 (57-38) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Δεκάλεπτα: 15-16 35-30, 54-38, 71-48

Διαιτητές: Γκόντας, Μητσόπουλος, Ξενικάκης

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 12 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης, ΜακΓκράθ 16 (2), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Καλλές 9, Χαριτόπουλος 4, Αμπαράς.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  (Πρίφτης): Στραντ, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 24 (1), Γουίατ 6, Στέβοβιτς, Φαγιέ 2, Γκίμπσον 8 (2), Γιαννακίδης 2, Αγαδάκος 2, Μήτσιαλος, Σίμτσακ.