Δράμα με... happy end!

Η Α1 αποδεικνύεται φέτος ακατάλληλη για καρδιοπαθείς. Μια εβδομάδα μετά το συγκλονιστικό παιχνίδι του Κολοσσού με το Ρέθυμνο, νέο θρίλερ παίχτηκε στην Πάτρα και πάλι με δύο παρατάσεις, όπου όμως νικητής ήταν ο φιλοξενούμενος. Ο ΚΑΟΔ εν προκειμένω που πέτυχε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα (92-89), διότι ήταν πιο προσεκτικός στις λεπτομέρειες. Ο Βλάντο Πέτροβιτς ήταν μια ομάδα μόνος του για τον Απόλλωνα, αλλά στο τέλος τον καταδίκασε...

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο Απόλλων στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του μετά την επιστροφή του στην Α1 "αυτοκτόνησε". Παρότι έπαιζε δίχως δύο σημαντικούς παίκτες του, τους τραυματίες Αργυρόπουλο και Κλάιμπερ, εντούτοις μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και για πολύ μεγάλο διάστημα του αγώνα την κρατούσε στα χέρια του. Κυρίως λόγω της εξαιρετικής παρουσίας του Βλάντο Πέτροβιτς, που ήταν μια ομάδα μόνος του και κρατούσε τον Απόλλωνα όρθιο προσφέροντας σωρηδόν επιθετικές λύσεις.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οπότε ο ΚΑΟΔ είχε τον έλεγχο, οι Πατρινοί πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και χάρη σε ένα εντυπωσιακό σερί 20-2 προηγήθηκαν με 36-23 στο 19'. Η ομάδα της Δράμας έκανε προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο να μειώσει και χάρη στους Ζάρα, Κάρτερ και Πάλμερ τα κατάφερε, όμως ο Πέτροβιτς ήταν ασταμάτητος και ο Απόλλων διατηρούσε το προβάδισμα. Όταν μάλιστα στο 35' προηγήθηκε με 64-52 λίγοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι ένα τέτοιο παιχνίδι μπορούσε να χαθεί.

Ο ΚΑΟΔ όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Με καλές άμυνες και επιθετικές λύσεις από τους Ζάρα, Ντέιλ και Κάρτερ μείωσε τη διαφορά και πόνταρε στη βοήθεια της τύχης για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Την είχε όταν στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας ο κορυφαίος του αγώνα, Πέτροβιτς, έχασε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε κάνοντας το σκορ 71-69 και επιτρέποντας στον Ζάρα με γρήγορη εκτέλεση σχεδόν στην εκπνοή να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το θρίλερ είχε μόλις αρχίσει. Και συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Ο Ζάρας έκανε προς στιγμήν τους Δραμινούς να πανηγυρίσουν όταν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 82-80, όμως ο Πέτροβιτς πήρε ρεβάνς για την αστοχία του στην κανονική διάρκεια και ισοφάρισε εκ νέου (82-82) στέλνοντας τον αγώνα στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ο Βλάντο Πέτροβιτς αναδείχθηκε οριστικά σε μοιραίο για τον Απόλλωνα. Διότι με το σκορ στο 89-90 και την τελευταία επίθεση να ανήκει στον Απόλλωνα, αυτός έκανε ένα λάθος που απαογορεύεται σε τέτοιες περιπτώσεις να γίνεται. Η ομάδα του δεν σούταρε καν στην πιο καθοριστική επίθεση του αγώνα κι έτσι ο ΚΑΟΔ με δυο βολές του Κάρτερ σφράγισε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 37-27, 53-45, 71-71(κ.ά.), 82-82(α΄ παρ.), 89-92(β΄ παρ.)

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚάλουμ 12(3/4β., 3/6διπ., 1/5τρ., 11ρ.) Καπερώνης, Γκραντ 24(9/13β., 6/11διπ., 1/3τρ., 8ρ.), Λιανός 3, Γουόκερ 6, Πέτροβιτς 33(12/15β., 3/7διπ., 5/13τρ., 3ρ., 3ασ.), Λιμπέρης 6(2), Ζαφείρης 1, Τέρνερ 4.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Καλαϊτζίδης 7, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 8, Κάρτερ 11(3/4β., 4/10διπ., 7ρ., 5ασ.), Κακαρούδης 14(4/6β., 2/5διπ., 2/7τρ., 6ρ., 5ασ.), Ντέιλ 11(3/5β., 4/12διπ., 0/4τρ., 4ρ.), Ζάρας 12(3/5διπ., 2/3τρ.), Ιωάννου 12(2/3β., 5/13διπ., 8ρ.), Πάλμερ 13(3/4β., 2/5διπ., 2/3τρ., 10ρ.), Νιλ.