Συντριβή και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό

333091

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ατμόσφαιρα της έδρας του και ηττήθηκε από την Ενισέι με 71-96 για το EuroCup Women μένοντας εκτός από την συνέχεια της διοργάνωσης.

O Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ την Ενισέι για την 5η αγωνιστική του EuroCup Women. Οι φίλοι του «τριφυλλιού» έδωσαν... δυνατό «παρών» στο γήπεδο στηρίζοντας την ομάδα με την φωνή του καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και γνώρισαν βαριά ήττα με 71-96 που τις κρατά μακριά από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενες φάνηκαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ στην αρχή του αγώνα και περίπου στα μέσα της αρχικής περιόδου προηγήθηκαν με 8-22, με την Ριντ να γράφει το 10-22 στο 7ο λεπτό. Το δεκάλεπτο έληξε στο 17-28 με την Ενισέι να επιβεβαιώνει το καλό της ξεκίνημα και να βάζει τον Παναθηναϊκό στη θέση του «κυνηγού».

Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο για την ομάδα από την Ρωσία, η οποία έφτασε την διαφορά στους 20 πόντους (24-44) 4:08 πριν το ημίχρονο. Οι «πράσινες» μείωσαν με σερί 7-0 μετά από εμπνεύσεις των Ριντ και Χολμς, ωστόσο η Ενισέι άνοιξε ξανά την «ψαλίδα» και πήγε στα αποδυτήρια με το +18 (33-51).

Στην επιστροφή από το τέταρτο της ανάπαυλας και όσο η προχωρούσε η τρίτη περίοδος, η διαφορά άγγιξε την μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο στους 21 πόντους (49-70) με τις γηπεδούχες να μην βρίσκουν τρόπο να σταματήσουν τις επιθέσεις του αντιπάλου τους και ας ήταν εκείνες πιο παραγωγικές.

Στο 4ο λεπτό της καθοριστικής περιόδου, η Κριμόβα με 2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 61-90, με την Ριντ να απαντά με τρίποντο λίγο αργότερα. Ωστόσο, ήταν ήδη αργά για τις παίκτριες της Καπογιάννη, τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 71-96.

Για τον Παναθηναϊκό, πολυδιάστατη εμφάνιση πραγματοποίησε η Ριντ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από πλευράς Ενισέι κομβική ήταν η Πατσούρινα με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 33-51, 57-78, 71-96