Αποκλεισμός και μεγάλο «κρίμα» για την Παίδων!

000620

Η Εθνική Παίδων άγγιξε την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurobasket u16, αλλά ο Σπανιόλο με 2 μεγάλα καλάθια στο τέλος έδωσε τη νίκη (64-63) στους οικοδεσπότες Ιταλούς. Για τις θέσεις 5-8 θα αντιμετωπίσει την Κροατία μεθαύριο (16/8, 17.30).

Αν υπάρχει ιδανικό ξεκίνημα ήταν αυτό που έκανε η ελληνική ομάδα απέναντι στην Ιταλία. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 17-0 (5’), οι Ιταλοί ευστόχησαν για πρώτη φορά στο 5’15’’ με τον Κασαρίν με τη διαφορά να φτάνει και στο +21 (2-23, 6’) αμέσως μετά. Ένα φάουλ και ένα αντιαθλητικό φάουλ βοήθησαν τους οικοδεσπότες να φτάσουν στο 8-23 (8’10’’). Η διαφορά μειώθηκε (12-25, 10’20’’), αλλά Οικονομόπουλος, Μαντζούκας και Πετανίδης οδήγησαν και πάλι στο +19 (12-33, 11’40’’).

Το σκηνικό παίχθηκε σε επανάληψη με τους Ιταλούς να πλησιάζουν στους επτά (28-35, 17’) ευστοχώντας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και στη συνέχεια και από τα 6μ75 με τον Κασαρίν και να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (33-38). Οι Ιταλοί μείωσαν στους δύο πόντους στην τρίτη περίοδο (39-41, 24’40’’), ο Ναυπλιώτης οδήγησε στο +6 (40-46, 27’40’’), αλλά Γκραβάγκι και Καζαρίν έδωσαν στη διαφορά την ελάχιστη δυνατή τιμή της (45-46, 29’). Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Ιταλία πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (48-47. 31’18’’) με τον Λούκα Βιντσίνι. Ο Μεργμίγκης έγραψε το 51-55 (33’23’’) και το 55-57 (34’45’’), για να χρεωθεί αμέσως μετά με πέμπτο φάουλ. Η Ελλάδα έφτασε στο 60-63 (38’22’’) με τον Οικονομόπουλο, η Ιταλία μείωσε με τον Σπανιόλο με 45’’ στο ρολόι (62-63), η ελληνική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τη δική της επίθεση και με 23’’ στο ρολόι η μπάλα ήταν στα χέρια των γηπεδούχων. Ο Σπανιόλο ήταν και πάλι εύστοχος με 9’’ να απομένουν (64-63) και οι Ιταλοί έκαναν φάουλ αμέσως με την επαναφορά, πάνω στον Οικονομόπουλο, καθώς δεν είχαν συμπληρώσει τα τέσσερα ακόμη! Η τάπα του Ονογιάιφε στην τελευταία φάση στον Οικονομόπουλο ήταν και αυτή που έδωσε τη νίκη στους Ιταλούς.

Δεκάλεπτα: 10-25, 33-38, 46-47, 64-63

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 8, Κολιός 2, Μαντζούκας 14, Οικονομόπουλος 18, Πετανίδης 5, Ευσταθιάδης, Γκίκας, Μερμίγκης 5, Ναυπλιώτης 6, Θεογιάννης, Τσολάκης 5