Συντριβή στη Λιθουανία και με την πλάτη στον τοίχο ο ΠΑΟΚ

paok 1

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Λιθουανία με απουσίες κι εν τέλει ηττήθηκε από τηΡίτας Βίλνιους με 85-62 στο Play-In του Basketball Champions League. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο «Παλατάκι» στις 11/1 και ο «Δικέφαλος» θα ψάξει την ισοφάριση στη μάχη για την πρόκριση στο Top-16.

Το έργο του ΠΑΟΚ κόντρα στη Ρίτας Βίλνιους ήταν ευθύς εξαρχής δύσκολο, με δεδομένο ότι ο «Δικέφαλος» ταξίδεψε στη Λιθουανία για το Game 1 των Play-In του Basketball Champions League δίχως τους Νέιτ Ρένφρο, Γιώργο Καμπερίδη και Διαμαντή Σλαφτσάκη, με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει περιορισμένο rotation. Οι Λιθουανοί άνοιξαν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 85-62 και σημειώνοντας τη μια από τις δυο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στο Top-16 του BCL.

Ο αγώνας

Η Ρίτας Βίλνιους βρήκε ρυθμό στην επίθεση κόντρα στον ΠΑΟΚ, σούταρε 7/11 δίποντα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-16, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στον «Δικέφαλο» που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίπ.) και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζέιλεν Ράιλι (8π.)

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 25-23 με τον Νίκο Τσιακμά ωστόσο η Ρίτας Βίλνιους εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Έλβαρ Φρίντρικσον (36-25, 17').

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-32, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση το δίδυμο των Φόστερ - Φρίντρικσον και κατεβάζοντας 10 επιθετικά ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή, οι «ασπρόμαυροι» τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75 στο πρώτο ημίχρονο (2/12 τρίπ.) με αποτέλεσμα να παραδοθούν στον ρυθμό της Ρίτας Βίλνιους.

Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις και ο Μαργκίρις Νορμάντας ευστόχησε σε τρίποντο για το +20, κάνοντας το 60-40 στο 27'. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Λιθουανοί διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας κι εν τέλει, έφτασαν στη νίκη με 85-62, ανοίγοντας λογαριασμό στη σειορά με τον ΠΑΟΚ και κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση και τη συμμετοχή στο Top-16 του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.

Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 1-0

Game 1: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 85-62
Game 2: ΠΑΟΚ - Ρίτας Βίλνιους 11/1, 19:30
Game 3: Ρίτας Βίλνιους - ΠΑΟΚ 17/1, 19:30 (αν χρειαστεί)
- Η σειρά είναι best-of-three. Η πρόκριση στους «16» του BCL κρίνεται στις δυο νίκες. Το Top-16 θα έχει και πάλι ομίλους των τεσσάρων ομάδων (έξι αγώνες)