• Posted

Τέιτουμ ο «εκτελεστής», Γιάννης ο... μοιραίος

giannistatum

Το πρώτο παιχνίδι των Μιλγουόκι Μπακς, στη φετινή σεζόν, είχε δραματικό φινάλε και μοιραίο παίκτη τον εκπληκτικό κατά τα άλλα Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας φόργουορντ είδε την ομάδα του να χάνει με 17 πόντους, αλλά, στην τελευταία περίοδο έβαλε 18 πόντους, είχε 17 στα τρία πρώτα 12λεπτα, οι Μπακς επέστρεψαν, όμως, στο φινάλε, ο Έλληνας φόργουορντ αποδείχτηκε μοιραίος, χάνοντας την κρίσιμη βολή. Τελικά, οι Μπόστον Σέλτικς πήραν τη νίκη, 122-121, με τους Μπακς να ξεκινάνε με ήττα τη σεζόν.

Ο Γιάννης με 35 πόντους (10/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές) και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους Μπακς. Πολύ καλός ο Τζρου Χόλιντεϊ, έβαλε 25 πόντους με τον Κρις Μίντλετον να βάζει 27 πόντους και να κατεβάζει 14 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς, ο Τζάιλεν Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 33 πόντους, ενώ ο ήρωας της ομάδας της Βοστώνης, ο Τζέισον Τέιτουμ, τελείωσε το ματς με 30 πόντους.

Στο πρώτο 12λεπτο, οι δυο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που οι Μπακς πήραν διαφορά εννέα πόντων, 25-34, πριν οι Σέλτικς μειώσουν σε 31-34 στο φινάλε της περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε, στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Μπακς να προηγούνται 39-48. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους, για το 49-48, για να προηγηθούν και με +7, 61-54, πριν το 64-59 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Μπακς πέρασαν, ξανά, μπροστά, αλλά και πάλι οι Σέλτικς πήραν διψήφια διαφορά, 86-76, στα 3:20 πριν τη λήξη του δωδεκαλέπτου. Οι Μπακς παραπατούσαν, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με +17, 101-84, στο φινάλε του 12λεπτου.

Με τα πράγματα να ζορίζουν και τους Μπακς να βρίσκονται στο -16, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Γιάννης πήρε το… όπλο του.

Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αμέσως στους επτά με γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο για το 107-100 στο 40′, πριν ο Greek Freak βάλει και τρίποντο για το 109-107 στο 42′. Ο Λόπεζ ισοφάρισε (113-113 στο 44′), ο Γιάννης έβαλε μπροστά τους Μπακς με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 8-26 σε οκτώ λεπτά και το θρίλερ άρχισε να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μας. Ο Χόλιντεϊ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 119-120, ο Τέις αστόχησε σε ανοιχτό σουτ από την κορυφή, οι Μπακς έδωσαν την μπάλα στον Μίντλετον για να αστοχήσει εκείνος από τα έξι μέτρα και να έχουν οι Σέλτικς ένα 24άρι στη διάθεσή τους.

Ο Γιάννης έκανε το φάουλ στον Μπράουν στα 8.9″ χωρίς να στείλει τους γηπεδούχους στις βολές, με τον Τέιτουμ να παίρνει στη συνέχεια την μπάλα, να βλέπει τον Αντετοκούνμπο απέναντί του, να εκτελεί ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και να στέκεται τυχερός καθώς το ταμπλό την έστειλε στο καλάθι στα 0.4″. Στον χρόνο που έμενε ο Αντετοκούνμπο πήδηξε για την μπάλα κοντά στο καλάθι, ο Τρίσταν Τόμπσον του έκανε φάουλ και οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να επιβιώσουν. Ο Γιάννης πήγε στη γραμμή για βολές, έβαλε την πρώτη για το 122-121, έχασε όμως τη δεύτερη και μαζί έχασε και το δικαίωμα να διεκδικήσει το ματς στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-34, 64-59, 101-84, 122-121

Σέλτικς (Στίβενς): Τέιτουμ 30 (6/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τόμπσον 12 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τάις 10 (2), Σμαρτ 3 (0/3 σουτ, 7 ασίστ), Μπράουν 33 (10/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Οτζελέγε 5 (1), Γκραντ Γουίλιαμς 3 (1), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 4, Τιγκ 19 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτσαρντ 3 (1)

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 35 (10/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ, 7 λάθη), Μίντλετον 27 (7/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Λόπεζ 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 2 (9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γουίλσον, Πόρτις 3, Κόνατον 6 (2), Μέριλ, Φορμπς 3 (1)