Χάνγκα stole the ball και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1!

hanga 001926

Ένας σχεδόν… εξαφανισμένος Άνταμ Χάνγκα στην κανονική διάρκεια, έγινε πρωταγωνιστής στην παράταση, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα στη νίκη (81-78) επί της Ζενίτ, για το 1-1 στη σειρά των playoffs. Πέντε πόντοι και δύο σημαντικά κλεψίματα του Ούγγρου κράτησαν «ζωντανή» την ομάδα του απέναντι στους Ρώσους.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους γλίτωσε τα… χειρότερα κόντρα στην αποφασισμένη για την υπέρβαση Ζενίτ, έστω κι αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο! Ο Κέβιν Πάνγκος πήγε να γίνει ξανά ήρωας για τους Ρώσους ωστόσο αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Καταλανοί χρειάστηκαν δυο καθοριστικά κλεψίματα του Χάνγκα για να φτάσουν στη νίκη κόντρα στη Ζενίτ! Κακή εμφάνιση από Μίροτιτς και Καλάθη για την Μπαρτσελόνα που έκανε το 1-1 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Αγία Πετρούπολη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες άρχισαν νωθρά το ματς στο Palau Blaugrana, εκεί όπου Ζενίτ είχε μικρό προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 13-16 με το καλάθι at the buzzer του Κέβιν Πάνγκος. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 70% στο δίποντο (7/10) κόντρα στην Μπαρτσελόνα που μέτρησε 2/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ’ όλα αυτά, η είσοδος του Λεάντρο Μπολμάρο με τον δείκτη του σκορ στο 15-21 για τους φιλοξενούμενους στα μέσα της δεύτερης περιόδου άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς. Ο  20χρονος Αργεντινός γκαρντ που πήρε θέση στη δωδεκάδα αντί του Βέστερμαν «έσβησε» τον Πάνγκος που είχε 2 λάθη, 1 φάουλ και ένα άστοχο τρίποντο στο διάστημα 15’-20’!

Η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-29 έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Μπράντον Ντέιβις (9π., 4ριμπ.) κόντρα στη Ζενίτ που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 1/10 τρίποντα. Στη συνέχεια όμως οι Ρώσοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους πίσω από τα 6μ.75, το δίδυμο των Τόμας - Χόλινς έδωσε λύσεις στην επίθεση ενώ ο Πάνγκος άρχισε να ανεβαίνει για τη Ζενίτ που έκανε επιμέρους σκορ 10-19 στην τρίτη περίοδο για το 48-48 στο 30’. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Μπαρτσελόνα, ο Χόλινς ευστόχησε σε τρίποντο για το 53-54 στο 32:41! Ο MVP των μπλαουγκράνα, Μπράντον Ντέιβις κουβάλησε τους γηπεδούχους σε άμυνα και επίθεση ενώ ο Ουίλ Τόμας έκανε το 66-64 στο 38:34…

Στα τελευταία 20’’ δευτερόλεπτα και με τον δείκτη του σκορ στο 66-66 ο Μίροτιτς αστόχησε εξ επαφής και ο Πάνγκος πήρε την τελευταία επίθεση της Ζενίτ όμως αυτή τη φορά αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Άνταμ Χάνγκα έκανε δυο μεγάλα κλεψίματα! Αρχικώς στο 77-76, όταν έκλεψε την μπάλα από τον Μπάρον, κέρδισε φάουλ από τον Πάνγκος και έκανε το 79-76 στα 13’’αλλά και στην τελευταία επίθεση της Ζενίτ, όταν έκανε το κλέψιμο στον Πάνγκος και κλείδωσε τη νίκη της Μπαρτσελόνα με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 κ.α. 81-78 παρ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΖΕΝΙΤ 1-1

Game 1: Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 74-76
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 81-78
Game 3: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 28/4
Game 4: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 30/4 (αν χρειαστεί)
Game 5: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 4/5 (αν χρειαστεί)