Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη, τον αγαπάμε και τον περιμένουμε δίπλα μας»!

Sloukas Lessort Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ο Κώστας Σλούκας αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη Δερμάνη που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο του Βελιγραδίου.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός

macampi pao

Ο Παναθηναϊκός γύρισε έναν αγώνα από το -18 και έφτασε στο σημείο να αρπάξει τη νίκη από την Μακάμπι, αλλά ο Ναν αστόχησε στο σουτ για τρίποντο στην εκπνοή της συνάντησης. Η «ομάδα του λαού» που είχε στο πλευρό της 1000 φίλους της στο «Παϊονίρ» του Βελιγραδίου, επικράτησε  με 85-83, έκανε το 2-1 και την Μ. Πέμπτη (21.45) οι «πράσινοι» παίζουν με την πλάτη στον τοίχο. Θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να φέρουν τη σειρά στο ΟΑΚΑ, ενώ για την Μακάμπι νίκη σημαίνει και εισιτήριο για το φάιναλ φορ.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και γρήγορα βρέθηκαν στο +10 (21-11). Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους προσπέρασαν με 46-31, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με ένα μικρό σερί 6-0 και να μειώνει σε 46-37 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Τρέχοντας σερί 11-0  η Μακάμπι έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+18 με το σκορ 57-39 στο 24' ) προτού οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν αρχίσουν να τη ροκανίζουν. Παρότι ο Κώστας Σλούκας πήρε μόλις τρία σουτ και έμεινε άποντος σε όλο το παιχνίδι, ο Κέντρικ Ναν ήταν αυτός που ανέλαβε να σηκώσει το βάρος της επίθεσης με το ταλέντο και την προσωπικότητά του να φέρει τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής, μετά το προβάδισμα της Μακαμπι στα μέσα της τελευταίας περιόδου με 78-65. Ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη της συνάντησης, ο Ναν μείωσε τη διαφορά στον πόντο (83-82, αλλά ο Γκράντ στη συνέχεια έκανε ένα επιπόλαιο φάουλ και ο Ναν ανέλαβε την τελευταία επίθεση για να «κλέψει» τη νίκη με τρίποντο.Ο Ιωάννης Παπαπέτρου και σ'  αυτός τον αγώνα της σειράς ήταν εξαιρετιικός.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ 8 (1), Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3 (1), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22, Μπλατ 2, Κόλσον 13 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (3), Γκραντ 6, Ναν 25 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10 (2).