Έπος Παναθηναϊκού στο Βερολίνο (pics)

telikos aponomi

Ο Παναθηναϊκός  επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 13 χρόνια και ο αρχηγός MVP του τελικού Κώστας Σλούκας, σήκωσε το έβδομο τρόπαιο μαζί με τον Εργκίν Αταμάν.

Το Βερολίνο γίνεται η αγαπημένη πόλη των «πρασίνων», αφού εκεί κατέκτησε το 2009 τον πέμπτο τίτλο του και η ιστορία επαναλήφθηκε σήμερα. Αυτή τη φορά όμως η επιτυχία τους ξεπερνάει όλες τις προηγούμενες, γιατί σημειώθηκε απέναντι στην ομάδα που έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, προκρίθηκε με «σκούπα» στο φάιναλ φορ και εθεωρείτο το φαβορί.

Η Ρεάλ τελικά δεν κατάφερε να σπάσει την παράδοση που θέλει την ομάδα η οποία τερματίζει πρώτη, να μην κερδίζει τον τίτλο και παρέδωσε τα σκήπτρα στον Παναθηναϊκό, που πέτυχε έναν πραγματικό άθλο. Επιβλήθηκε με 95-80, σημειώνοντας μία θεαματική ανατροπή, σε σχέση με την εικόνα του α΄ ημιχρόνου. Οι Μανδριλένοι, όπως και με τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο, ξάφνιασαν με τον ρυθμό και την ευστοχία τους και πήραν  μία σημαντική διαφορά (36-25). Το σκορ άνοιξε για τη Ρεάλ, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και το ημίχρονο να κλέισε με 54-49

Πέρα από τα λάθη, το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ήταν τα τρία φάουλ του Ναν σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά ο Ματέο, με τον Ταβ΄ρες από νωρίς με δύο φάουλ, έβλεπε τους παίκτες να έχουν τον πρώτο λόγο σε όλες τις φάσεις και τον Μούσα να έχει δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε ακόμη περισσότερο την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 13-7 μείωσε στους πέντε (43-38), βάζοντας για πρώτη φορά δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Ματίας Λεσόρ να είναι σημείο αναφοράς.

Οι «πράσινοι» δε σταμάτησαν εκεί απαντώντας με το ίδιο νόμισμα, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να φέρουν το ματς στον πόντο (46-45), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Βιλντόζα στο 18΄. Οι παίκτες του Ματέο διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (54-49) αλλά το επιμέρους 24-18 υπέρ του «τριφυλλιού» στη δεύτερη περίοδο και το καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή έδειξαν πως ο τελικός θα έχει πολύ δρόμο.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε με την ίδια προσέγγιση με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 που του έδωσε προβάδισμα (58-56) στο 24’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ναν. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήγαν το ματς στον ρυθμό που ήθελαν κρατώντας τους Ισπανούς στους επτά πόντους και προηγήθηκαν με 64-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του «τριφυλλιού» σταδιακά δημιούργησε μια διαφορά οκτώ πόντων (73-65) και συνέχισε να βάζει δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Το τρίποντο του Μήτογλου μάλιστα, έβαλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (86-76) στο 38’ και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση τίτλος.

Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 24 πόντους (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 8/9 βολές) κι έδωσε την ώθηση στην ομάδα του για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή και των Λεσόρ, Ναν, Μήτογλου, Χουάντσο, Γκράντ, Καλαϊτζάκη.Ο Παναθηναϊκός με περισσότερες δυνάμεις στο β΄ ημίχρονο έβγαλε εκτός ρυθμού τη Ρεάλ και περιόρισε στο ελάχιστο την παραγωγικότητά της. Πέτυχε στο διάστημα αυτό μόνο 26 πόντους και η ελληνική ομάδα σημείωσε 46.

Tα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν):
 Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 τρίποντα).