Ο Ολυμπιακός περιμένει τώρα τον αντίπαλό του στον τελικό

Olympiakow paok sloukas

Η πρώτη εμφάνιση του Ολυμπιακού μπροστά στον κόσμο του, μετά το φάιναλ φορ της ευρωλίγκα, έφερε περίπου 7.000 φιλάθλους στο ΣΕΦ, για να αποθεώσουν τους παίκτες και τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» με 3-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ (75-54) προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος και διεύρυναν το αήττητό τους εντός Ελλάδας.

Μέχρι το 27΄ο ΠΑΟΚ φάνηκε ανταγωνιστικός και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στον σκορ, αλλά κάπου εκεί οι τελευταίοι αφυπνίστηκαν και μετέτρεψαν τελικά την τρίτη συνάντηση σε εύκολη υπόθεση. Τώρα πλέον περιμένουν να μάθουν την Τρίτη τον αντίπαλο που θα έχουν στον τελικό. Παναθηναϊκό ή Περιστέρι.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπάθησε να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής των παικτών του, που αντιμετώπισαν τη δεύτερη περίοδο με χαλαρότητα και οδηγήθηκαν σε διαδοχικά λάθη. Αυτό είχε σαν συνέπεια ο ΠΑΟΚ να πετύχει ένα 13-4 και να διαμορφώσει το 28-14 σ3 32-27. Και το επιμέρους σκορ να είναι 23-15 υπέρ της ομάδας του Φώτη Τακιανού.

Στο πρώτο νεκρό πεντάλεπτο του «Δικέφαλου» της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός με ένα 9-0 πέρασε μπροστά 48-354 και απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο ΠΑΟΚ χάρις σε δύο τρίποντα του Χανς και ένα γκολ φάουλ του Σάιμπερτ (48-43). Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός γύρισε το διακόπτη, πίεσε στην άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, κλείνοντας το δεκάλεπτο με buzzer beater του Σλούκα (61-45).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά μεγάλωσε και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν και τα άσχημα ποσοστά των αντιπάλων τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίπ., 2/2 τρίπ., 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 2 (5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπ., 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (6/10 δίπ., 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίπ., 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Σλούκας 17 (2/3 δίπ., 4/5 τρίπ., 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπ.), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίπ., 2/2 βολές, 4 ριμπ.), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ), Πάππας, Αμπόσι.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίπ., 1/7 τρίπ.), Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Καλλιόντζης