Μαρουσάρα ξανά στα «σαλόνια» της Basket League!

maroussi 1

Το Μαρούσι ήταν σαρωτικό κόντρα στον Πανερυθραϊκό κατά διαστήματα, επικράτησε με 80-68 και ανέβηκε στην Basket League, επιστρέφοντας μετά το 2012.

Τελευταία φορά που βρέθηκε στην Α1 ήταν η σεζόν 2011-12. Πλέον το Μαρούσι ανήκει ξανά στην κορυφαία κατηγορία της χώρας, αφού επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 80-68 στον ημιτελικό της Elite League και ανέβηκε στη Basket League.

Κορυφαίος του ματς ο Καψαλός με 20 πόντους, ο Στασινός είχε 14 πόντους, ενώ από 9 μέτρησαν οι Ξύδας και Σταυρακούκας. Από την άλλη πλευρά ο Ευστρατίου είχε 16 πόντους και ο Οικονομόπουλος πρόσθεσε 12.

Στην Basket League θα βρίσκεται και ο Τρίτωνας που επικράτησε με 79-77 του Ψυχικού και επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία μετά το 1979.

Με τον Καψαλό το Μαρούσι κατάφερε να πάρει μια διαφορά επτά πόντων στο ξεκίνημα για το 11-4, όμως ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 14-11 χάρη στον Ματαλιωτάκη, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-13 χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Θεοδώρου.

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Σταυρακούκα, το Μαρούσι ξέφυγε με 31-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Ευστρατίου με εντυπωσιακό γκολ-φάουλ κατάφερε να φέρει τους ερυθρόλευκους σε απόσταση βολής για το 31-29, ενώ λίγο αργότερα ο Καμπουρίδης σκόραρε για το 34-33. Όμως ο Καψαλός απάντησε άμεσα για το 36-33, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καψαλος με τρίποντο από τη γωνία για το 44-34 ξεσήκωσε τον κόσμο του Περιστερίου στο 23'. Ο Καψαλός δεν κοβόταν με τίποτα και με τρίποντο έγραψε το 54-42, πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, φτάνοντας τους 19 πόντους. Ο Ξύδας ανέβασε τη διαφορά στους 20 για το 65-45 στο 28' με δύο σερί τρίποντα.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με την ομάδα του Σκαραφίγκα να πανηγυρίζει την άνοδο στη Basket League. Η ομάδα του Χουχουλη το πάλεψε στην 4η περίοδο, αλλά δεν ήταν δυνατό να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 69-47, 80-68