Νίκη... ανάσα με Κάπελαν για τον Ιωνικό κόντρα στον ΠΑΟΚ

ionikos 1 1

Ένα τρίποντο του Κάπελαν 6'' πριν το φινάλε, έδωσε στον Ιωνικό μία σπουδαία νίκη στην κούρσα της παραμονής με 74-71 επί του Ιωνικού.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, από πτώση τάσης μέχρι τα νεύρα της τελευταίας περιόδου, ο Κάπελαν βρήκε σουτ νίκης στα 6'' και ο Ιωνικός πήρε τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Για τους Νικαιώτες ο Κάπελαν σκόραρε 16 με 4/10 τρίποντα ενώ οι Λέισι και Μαυροκεφαλίδης προσέθεσαν 12, με τον τελευταίο να έχει 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Στους 22 σταμάτησε ο Φράνκε για τον ΠΑΟΚ, άλλους 20 με 6 ασίστ είχε ο Χαντς και 15 ο Πόλεϊ (7 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Με άξονες στο σκοράρισμα τους Λέισι και Χόκινς ο Ιωνικός ξεκίνησε να χτίζει από νωρίς μία διαφορά. Ο πρώτος σκόραρε 7 πόντους και ο ΠΑΟΚ χωρίς επιθετικό ρυθμό έμεινε πίσω με 11 (16-5, 6'). Φυσικά όλα αυτά γινόταν γύρω από τον αστερισμό του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, με την πτώση της τάσης να σταματάει προσωρινά τη δράση. Ο Μάντζαρης απάντησε στα σουτ των Φράνκε και Ράιλι για το 25-13 (9'), αλλά ο Ολλανδός με σκορ και δημιουργία έτρεξε ένα 0-7 για τον ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς έφεραν ανάποδα την αναμέτρηση, αφού περιόρισαν τη δράση του Μαυροκεφαλίδη αρχικά και στη συνέχεια βρήκαν μία σταθερά στην επίθεση. Ο Πόλεϊ έστειλε τρία τρίποντα στον στόχο και το 32-24 μετατράπηκε σε 34-34, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Ένα καλάθι του Χαντς έβαλε μπροστά την ομάδα του Λυκογιάννη στο πρώτο 20λεπτο.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και τα λάθη ήρθαν με μεγάλη συχνότητα, με το σκορ σε τέσσερα λεπτά του δευτέρου μέρους να παραμένει 2-3. Οι περισσότερες λύσεις του ΠΑΟΚ έπαιξαν ρόλο, με τον Πόλεϊ να σκοράρει ξανά για τρεις (43-51, 26'), όμως ο Ιωνικός έτρεξε το δικό του 9-0 για το προσπέρασμα με 54-53.

Η ζώνη του Ιωνικού έδειχνει να λειτουργεί μέχρι ο Πόλεϊ να βάλει άλλο ένα μεγάλο τρίποντο για να ισοφαρίσει στους 59 (33'). Άλλη μία ένταση έφερε εν τέλει διακοπή αλλά και δύο τεχνικές ποινές για τον Ιωνικό, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από βολές.

Το παιχνίδι έχασε εντελώς τον ρυθμό του, με τον Ιωνικό να έχει προβάδισμα τριών (67-64) στο τελευταίο δίλεπτο. Ένα τρίποντο του Κάπελαν διαμόρφωσε το 70-64 (1'46'' πριν τη λήξη) με την απάντηση να έρχεται από τον Φράνκε. Ο Χαντς μείωσε στον πόντο από τις βολές, ο Σίμονς αστόχησε και ο Φράνκε σκόραρε για το 70-71 στα 18.1''. Την τελευταία του λέξη όμως ο Κάπελαν την είπε στα 6'' με ένα μεγάλο τρίποντο για το 73-71, δίνοντας προβάδισμα για μια σπουδαία νίκη της ομάδας του. Ο Ράιλι έχασε την ευκαιρία για να απαντήσει σε σουτ νίκης και έτσι φτάσαμε στο τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71