- Επικαιρότητα
- Posted
B' Εθνική: Ο Πρωτέας Βούλας έσπασε το αήττητο του Πανιωνίου
Ο Πρωτέας Βούλας έσπασε το αήττητο του Πανιωνίου στην B' Eθνική, ενώ την Κυριακή 5/2 ο Μίλωνας που πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα παίζει με το Παγκράτι.
Δεν μπόρεσε να διατηρήσει το αήττητο του ο Πανιώνιος στη B' Eθνική. Οι κυανέρυθροι ηττήθηκαν από τον Πρωτέα Βούλας με 71-69 χάρη σε καλάθι του Δενδρινού, ένα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στο 15-1 έπεσε ο Πανιώνιος, ενώ στο 14-3 ανέβηκαν οι νικητές. Με αυτό το αποτέλεσμα μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας, ο Μίλωνας κοντράρεται την Κυριακή 5/2 με το Παγκράτι.
Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών συνεχίστηκε με τα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής και τρεις αναβολές εξαιτίας της κακοκαιρίας.
Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τους αγώνες:
1ος Όμιλος
Αποτελέσματα
Ένωση Ιλίου-Ηλυσιακός 72-68
Αχαγιά 82-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια ΑΝΑΒΟΛΗ
Εθνικός-Αίολος Αγυιάς 66-62
Παγκράτι-Μίλων (5/2)
ΝΕΟΛ-ΕΦΑΟΖ (5/2)
Μύκονος-Δάφνη Δ. ΑΝΑΒΟΛΗ
Οι αγώνες αναλυτικά:
Ένωση Ιλίου-Ηλυσιακός 72-68
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Αργυρούδης-Δελαγραμμάτικας (Κουλούρης)
Δεκάλεπτα: 19-18, 39-35, 51-53, 62-62 κ.α., 72-68 παρ.
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας – Αγγελόπουλος): Τσορμπατζόγλου 16(4), Σταθάκης 1, Σπυρόπουλος 7, Σαξιώνης 4(1), Φουντάς 4, Μπαρμπαρής 14(2), Μπέλλας 3(1), Δουρουντούς 6, Τσιουμπρής 17(1), Πανουσόπουλος Κ., Κοσμίδης, Κουτσούμπας
Ηλυσιακός (Σταθούλης – Τασιόπουλος): Σιγάλας 2, Μόρφος 6, Μόσιαλος 11(2), Γραμμαγικας 6(1), Φώτσης 7, Μπινιακος 6(2), Κουτσοκώστας 4, Θεοδωρίτσης 6, Στασινόπουλος 15, Αιβαζίδης 5, Κωστόπουλος
Εθνικός-Αίολος Αγυιάς 66-62
Διαιτητές: Μαλαμάς-Νάστος-Μπακετέα (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 15-19, 32-30, 51-46, 66-62
Εθνικός (Χούμπαυλης): Μέξης 18, Ρουκάς, Σταματίου 8, Γκαβασιάδης 2, Ιωάννου, Καραφαντής, Βαθρακοκοίλης 10 (2), Καρυστινός 7 (1), Παπουτσής 6 (2), Ολύμπιος 10 (3), Αρκουμάνης 5 (1), Καπερώνης
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 2, Πλώτας 14 (1), Βαλλής, Γιαννικόπουλος 8, Νιφόρας 7, Θανόπουλος 2, Παπαφωτίου 10 (2), Γκάτζιος 4, Κέκερης, Πουλάκης, Λυμπέρης 14 (2), Γοργότσης 1
Κυριακή 5/2
Στρέφη 17.00 Παγκράτι-Μίλων Κιουλάφας-Κούλης Κ.-Παπαγεωργίου Δημ. (Ελευθεριάδης Γ.)
Ληξουρίου 14.00 ΝΕΟ Ληξουρίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Καρακάσης-Τσακιράκη-Λογοθέτης (Κοκορδάτος)
Βαθμολογία
(σε 16 αγώνες)
1.Μίλωνας 30 (15-0)
2.Μύκονος 28 (13-2)
3.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια 25 (10-5)
4.Εθνικός Πειραιά 25 (9-7)
—————————————
5.Αίολος Αγυιάς 23 (7-9)
6.Ένωση Ίλιου 23 (7-9)
—————————————
7.Παγκράτι 21 (7-7)
8.ΕΦΑΟ Ζωγράφου 21 (6-9)
9.Ηλυσιακός 20 (5-10)
10.ΝΕΟΛ 18 (4-10)
————————————–
11.Δάφνη Δαφνίου 18 (4-10)
12.Αχαγιά 82 18 (3-12)
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική
H επόμενη αγωνιστική (17η, 11/2)
Ηλυσιακός-ΝΕΟΛ (12/2)
ΕΦΑΟΖ-Μύκονος
Δάφνη Δ.-Αχαγιά 82
Μίλων-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (12/2)
Αίολος Αγυιάς-Ένωση Ιλίου
Παγκράτι-Εθνικός
2ος Όμιλος
Αποτελέσματα
ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Πεύκη 83-66
ΑΟΚ Χανιά-Δούκας 59-78
Έσπερος Κ.-Διαγόρας Ρ. ΑΝΑΒΟΛΗ
Πρωτέας Β.-Πανιώνιος 71-69
ΟΦΗ-Π. Φάληρο (5/2)
Πανελευσιανικός-Αιγάλεω (5/2)
Οι αγώνες αναλυτικά:
ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Πεύκη 83-66
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Γαρινή-Τζίμης (Λιμνιάτης)
Δεκάλεπτα: 22-15, 26-23, 24-16, 11-12
Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός): Ιωάννου 18(1), Μοσχοβίτης 20(4), Στεργίου 8, Πετροδημόπουλος, Μανούσος 16(1), Χατζηνικόλας 8 (2), Μοίρας 8, Καρακώστας 5(1), Κασιούμης, Γιακουμής, Θανάτης, Κασούρης.
Πεύκη (Παύλος): Τσιότρας 7, Βουρτσής 3(1), Μακρυγιάννης 2, Φιλιπποπουλος 11, Ομάρ 10(2), Γεροκώστας, Τσαγγαράκης 2, Τσακίρης 11(2), Λέζος, Μουάτσος 2, Ψαρόπουλος 18(2).
ΑΟΚ Χανιά-Δούκας 59-78
Διαιτητές: Γρίβα-Παπαδόπουλος Χρ.-Χριστοδουλάκης (Χριστινάκης)
Δεκάλεπτα: 22-21, 33-38, 49-60, 59-78
ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Λεβεντάκης, Διακόπουλος, Μακρίδης 3(1), Πατεράκης 6, Αλεξίου 2, Κουπλάκης, Σκέμπι, Ιωακειμίδης 6, Τασιούδης 21 (4), Κουτσαντωνάκης 9, Πρέλεβιτς 9, Παλαιοκρασσάς 3 (1).
Δούκας (Θεόδωρος Καλιώρας): Μαραγκόπουλος 2, Στεργίου 9 (1), Κοψιάς 13, Μιχαλάκης, Μιχαήλ 14 (1), Παπανδρέου 1, Λιβανός 4, Σωτηράκης 18 (3), Μαλτέζος 10, Λάκκας-Πριστούρης, Τσιτσιγιάννης 7 (1).
Πρωτέας Βούλας-Πανιώνιος 71-69
Διαιτητές: Αναστασίου-Φραγκούλη-Αυγερινός (Ηπιώτης)
Δεκάλετπα: 22-20, 36-46, 54-54, 71-69
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας, Μόρφης): Δενδρινός 13 (3), Τσακναρίδης, Κυρίλης 12 (3), Παπαδάκος, Καραμαλέγκος Ι 5, Ματσάγγος 10 (1), Γάργαλης 16 (1), Σκορδάς 5, Καραμαλέγκος Η 10 (1), Βλάχος, Βισνιέφσκι, Φιλίππου
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος, Καλούδης): Σκάνδαλος 6(1) , Παπαδιονυσίου Γ. 6(2), Λάζαρης, Παπαδιονυσίου Ε. 4, Αντωνάκης 8(2), Σαχπατζίδης 12, Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 14(1), Καραϊσκος, Τρύφωνας, Βεργίνης 19.
Κυριακή 5/2
ΒΑΚ 17.00 ΟΦΗ-Π. Φάληρο Χριστινάκης-Ξυλάς-Ναστούλης (Ναλετάκης)
Τ. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Αιγάλεω Θεοδωρόπουλος-Φασόλης-Κονταράτος (Παπαφωτίου)
Βαθμολογία
(σε 16 αγώνες)
1.Πανιώνιος 31 (15-1)
2.Πρωτέας Βούλας 29 (14-3)
3.Πανελευσινιακός 27 (12-3)
4.Παλαιό Φάληρο 25 (10-5)
—————————————-
5.ΑΕΝ Κηφισιάς 24 (8-8)
6.Αιγάλεω 23 (8-7)
—————————————
7.ΟΦΗ 22 (7-8)
8.Δούκας 22 (6-10)
9.Διαγόρας Ρόδου 20 (5-10)
10.Έσπερος Καλλιθέας 19 (5-9)
————————————–
11.Πεύκη 18 (3-12)
12.ΑΟΚ Χανιά 16 (0-16)
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική
Η επόμενη αγωνιστική (17η αγων., 11/2)
Πεύκη-ΟΦΗ (12/2)
Π. Φάληρο-ΑΟΚ Χανιά
Δούκας-Πανελευσινιακός
Διαγόρας Ρ.-Αιγάλεω
Πανιώνιος-ΑΕ Ν. Κηφισιάς
Έσπερος Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας (12/2)
3ος Όμιλος
Αποτελέσματα
Ναύαρχος Βότσης-Δόξα Λευκάδας 76-85
Αναγέννηση Καρδίτσας-Φίλιππος Βέροιας 72-90
Τρίκαλα Basket-Έσπερος ΓΣ Λαμίας 96-103
Πρωτέας Γρεβενών-Βίκος Ιωαννίνων 69-73
Οι αγώνες αναλυτικά:
Ναύαρχος Βότσης-Δόξα Λευκάδας 76-85
Διαιτητές: Ντούρας-Ξέρας-Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 18-23, 36-48, 58-68, 76-85
Ναύαρχος Βότσης (Καραμουσαλίδης): Κυρατζής 2, Ψάλτου 8, Χαβαλές 19(2), Βλασσόπουλος 21(3), Γκίζης 4, Αγριόπουλος 10(3), Παπαδόπουλος 6, Παππάς 6.
Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Μάνα, Σταματέλος 3, Αργυρός 2, Βακουφτσής 10(2), Τζόλος 20(3), Χείλαρης 24(2), Μανάκας 12, Βούγιοβιτς 2, Βαγενάς 12(1).
Αναγέννηση Κ.-Φίλιππος Βέροιας 72-90
Διαιτητές: Εκίζογλου-Σελεβός-Κανελλίδης (Τέγα)
Δεκάλεπτα: 22-27, 37-52, 49-59, 72-90
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογυιός 12 (4), Σταμούλης 2, Τσιώτας 4, Ζώρζος 5, Πασχάλης 6, Κακαβούλης 9 (1), Καλλιάρας 22 (1), Παπαστολόπουλος 1, Λαφτσίδης 11
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 26 (7), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 7 (1), Νικάι, Δημαλής 2, Ελευθεριάδης 14 (1), Ξενιτίδης 11 (1), Κωνσταντνινίδης 5, Γκάτζος 13 (1), Μπένας 9 (1), Πολυμένης, Αμανατίδης 3 (1)
Τρίκαλα Basket-Έσπερος ΓΣ Λαμίας
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου-Μπακάλης (Γκαρτζονίκας)
Δεκάλεπτα: 21-23, 42-54, 65-76, 96-103
Tρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου 13(3), Κολότσιος 3(1), Παπαχρήστος 14(1), Μοσχόπουλος, Ράπτης 19, Μπουργανός, Τριανταφύλλου 13(3), Ψύρρας, Δέσπος 11, Βαβάτσικος 17(1), Νίκολιτς 6.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 6(2), Βαζούκης 16(1), Τζόρτζεβιτς 27(1), Χατζηκυριακίδης 3(1), Μπακέας 3(1), Τεπετίδης 3(1), Προδρόμου 20(2), Παπαδάκης 14(3), Μαντικος 11(1)
Πρωτέας Γρ.-Βίκος Ιωαννίνων 69-73
Διαιτητές: Χρυσάφης-Σιταρίδης-Κολοκυθάς (Πλεξίδας)
Δεκάλεπτα: 26-19(10), 42-29, 53-51, 69-73
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μόρας 8, Αναστασόπουλος 9(2), Κλωναράς 7(1), Παλάσκας 10(2), Πέντιτς 15(2), Μαραβέγιας, Κουρέπης 8, Μιχαηλίδης 7(2), Κεραμάρης 5(1), Κατηρτζίδης, Ζήμπρας.
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης 2, Αναγνωστάκης 11(1), Ιωαννίδης 13, Τσιλούλης 11, Πάτρας 16, Δήμος, Καλαμπάκας 5, Σταυρόπουλος, Κοτσάνος 3, Μαρίνκοβιτς 11(3).
Ρεπό: Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου
Βαθμολογία
(σε 16 αγώνες)
1.Εσπερος Λαμίας 26 (12-2)
2.Βίκος Ιωαννίνων* 24 (11-2)
3.Δόξα Λευκάδας* 23 (10-3)
4.Φίλιππος Βέροιας 23 (9-5)
5.Τρίκαλα Basket* 22 (10-2)
6.Νίκη Βόλου 21 (8-5)
7.Αναγέννηση Καρδίτσας* 16 (3-10)
8.Ναύαρχος Βότσης* 15 (2-11)
9.Πρωτέας Γρεβενών 15 (1-13)
10.Ολυμπιακός Βόλου 13 (0-13)
*Ο ΑΓΣΙ αποχώρησε από το πρωτάθλημα
*Έχουν κάνει το ρεπό τους
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
Η επόμενη αγωνιστική (17η, 11/2)
Φίλιππος Βέροιας-Τρίκαλα Basket
Δόξα Λευκάδας-Αναγέννηση Καρδίτσας
Βίκος Ιωαννίνων-Ναύαρχος Βότσης
Ολυμπιακός Βόλου-Πρωτέας Γρεβενών
Ρεπό: Νίκη Βόλου, Εσπερος Λαμίας
4ος Όμιλος
Αποτελέσματα
ΧΑΝΘ-Γέφυρα 64-52
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Μακεδονικός 54-59
ΔΕΚΑ-Λεύκιππος Ξάνθης 69-48
Σταυρούπολη-Ευκαρπία 79-92
Ερμής Λαγκαδά-Πανσερραϊκός 52-46
Οι αγώνες αναλυτικά:
ΧΑΝΘ-Γέφυρα 64-52
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Αναστασιάδης Β.-Δικταπανίδης (Πανταζής)
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Μακεδονικός 54-59
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Βασιλόπουλος-Τσάνταλη (Τοζακίδης)
Δεκάλεπτα: 11-14, 32-37, 44-43, 54-59
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Μελετιάδης-Κυριαζής): Γεωργίου 4, Τσιμερίκας 1, Ματενίδης 7(1), Στεφανίδης 13(3), Νώτης, Παπασάβογλου 9(1), Κιγμέτογλου 15(1), Μισαηλίδης, Χαραλαμπίδης 3(1), Χαρίτογλου, Δάρατζης, Βαϊντερλής 2
Μακεδονικός (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Αμπαράς 9(3), Παπασάβογλου, Βακουφτσής, Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 11(2), Χατζημιχαηλίδης 6(1), Φλιάτης Ι. 7(1), Φωταρούδης, Φλιάτης Γ. 17, Κόκκιος 2, Τσακαλέρης 7
ΔΕΚΑ-Λεύκιππος Ξάνθης 69-48
Διαιτητές: Μαραμής-Πράττος-Γεωργούλης (Φωτιάδης)
Σταυρούπολη-Ευκαρπία 79-92
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Καντερές-Ντόντης (Θεοδώρου)
Δεκάλεπτα: 25-25, 45-48, 62-73, 79-92
Σταυρούπολη (Νίκου-Κολογοσίδης): Τζουβάρας 5, Μητρόπουλος 11(1), Δασκαλόπουλος 11, Χολέβας 7(1), Λεπτοκαρίδης 3(1), Βουρτζούμης 2, Φωτιάδης 1, Κουντουραντζόγλου 2, Κακαρούδης 16(1), Γκαβέζος, Παπαπασχάλης 17(2), Κυλαντωνίδης Π. 4
ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδαλάς): Μουρατίδης 16(4), Μελαδιανός 17(3), Βάνης 24(4), Παγώνης 2, Τσίγκας 8(1), Τζίμας, Παππάς, Σανιώτης 5(1), Μπαδής 13(3), Παλαμίδης, Καπλάνης 7
Ερμής Λαγκαδά-Πανσερραϊκός 52-46
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Χατζημπαλίδης (Παπαδόπουλος Ν.)
Δεκάλεπτα: 14-5, 20-18, 39-29, 52-46
Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης-Σίμος): Τσακάλης, Χρυσανθάκης 4, Μάρουσιτς 11(1), Γκέλιος 16, Καμαριώτης, Λογοθέτης 8, Ανδρέου 6, Παπαδόπουλος 4(1), Γκοτζαμανίδης 3
Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 7, Γρίψιος, Γεωργιανός 9(2), Κεραμάρης 10, Μάντζιος 20, Ντίνος, Χατζόπουλος
Βαθμολογία
(σε 16 αγώνες)
1.Μακεδονικός 27 (14-3)
2.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 25 (10-5)
3.ΚΣ Γέφυρας* 24 (10-4)
4.Πανσερραϊκός* 24 (10-4)
5.Ερμής Λαγκαδά 24 (9-6)
6.Λεύκιππος Ξάνθης 23 (8-7)
7.ΔΕΚΑ* 22 (8-6)
8.ΧΑΝΘ 22 (7-8)
9.Σταυρούπολη ΕΚ* 18 (4-10)
10.ΠΣ Ευκαρπίας 17 (2-13)
11.ΑΟ Πολυγύρου 14 (0-14)
* Έχουν κάνει το ρεπό τους
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
***Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική
Η επόμενη αγωνιστική (17η, 11/2)
Λεύκιππος Ξάνθης-Σταυρούπολη ΕΚ
Μακεδονικός-ΔΕΚΑ
ΜΓΣ Γέφυρας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων
Πανσερραϊκός-ΧΑΝΘ
ΑΟ Πολυγύρου-Ερμής Λαγκαδά
Ρεπό: ΠΣ Ευκαρπίας