Μπορούσε το διπλό στην Ιταλία o ΠΑΟΚ, αλλά δεν κινδύνευσε η διαφορά

riley

Ο ΠΑΟΚ σε ακόμη ένα παιχνίδι του BCL ήταν ανταγωνιστικός εκτός έδρας και χάρη στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σάσαρι έφτασε μία ανάσα από το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο ηττήθηκε (82-78) κρατώντας τη διαφορά.AdvertisementAdvertisementAdvertisement

Ο ΠΑΟΚ με δυναμικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει... τον τροχό του +14 με το οποίο προηγήθηκε η Σάσαρι και απείλησε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Το σουτ της νίκης δεν βρήκε στόχο από τον Χαντς και ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιστρέφει χωρίς το αποτέλεσμα, αλλά διατηρώντας τη διαφορά από το πρώτο μεταξύ τους ματς (88-68).

Οι δύο ομάδες μετά και το παιχνίδι στο Palasport Roberta Serradimigni έχουν ρεκόρ 1-3 στο Group G του BCL, με τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο να κρατούν το προβάδισμα πρόκρισης. Της προσπάθειας ηγήθηκαν οι Ράιλι με 20 πόντους (5/12 τρίποντα) και Χαντς με 19 πόντους (με 10/10 βολές) με τον Πόλεϊ να μένει στους 15 πόντους του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν πιο εύκολη... πρόσβαση προς το καλάθι, διαμορφώνοντας το 7-2 με τον δραστήριο Μπέντζιους, σε ένα διάστημα πάντως που οι δύο ομάδες έψαχναν τον ρυθμό τους. Ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις μέσα από διαφορετικούς παίκτες, ενώ ο Ράιλι με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα (9-10) στους Θεσσαλονικείς στο 6'. Ένα σερί έφερε το παιχνίδι σε απόσταση 5 πόντων για τους Ιταλούς που από την άλλη πλευρά δεν μπορούσαν να σταματήσουν την ενέργεια του Ράιλι, ο οποίος έγινε ο κύριος παράγοντας για τους 10 από τους 14 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου.

Η απουσία του Στίβενς που έδινε οντότητα στη ρακέτα της Σάσαρι δεν στοίχισε με τη διαφορά να φτάνει στο -12 (25-14) μετά από γκολ φάουλ του Ντιoπ και τον ΠΑΟΚ να εκβιάζει τα σουτ από την περιφέρεια (4/13). Μέχρι και το τρίποντο του Φράνκε που ξεκόλλησε για λίγο την επίθεση των φιλοξενούμενων. Μετά το 26-19 από τον Ράιλι οι 7 αναπάντητοι πόντοι άνοιξαν και άλλο την ψαλίδα με τους Σαλούστρο και Χαντς σε δημιουργία και σκορ να μειώνουν στα μισά (36-30).

Στο ημίχρονο ο πίνακας έγραφε 40-30 με τον ΠΑΟΚ να έχει υποπέσει σε 10 λάθη (έναντι 2) και να έχει επιχειρήσει 15 τρίποντα και 14 δίποντα με 33.3% και 35.71%, ενώ οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» περισσότερο από κοντά (14/26 δίποντα 53.8% και 2/9 τρίποντα 22.2%).

Η επιστροφή ξεκίνησε με τρίποντο του Σαλούστρου για το 40-33 με τον ΠΑΟΚ να δίνει μεγαλύτερη βάση στην άμυνά του, χωρίς να μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου. Όσο η Σάσαρι κατάφερνε να διατηρηθεί σε μία απόσταση, ο Πόλεϊ που είχε περάσει στο παρκέ σκόραρε 15 (!) πόντους με 3/3 τρίποντα και 6/7 βολές δίνοντας πνοή στην επίθεση του ΠΑΟΚ που μετά τα 30 λεπτά αγώνα βρισκόταν στο 63-55.

To -6 για το σύνολο του Λυκογιάννη ήρθε από τον Χαντς στις αρχές του καθοριστικού δεκαλέπτου και ενώ οι Θεσσαλονικείς πίεζαν ακόμη περισσότερο στις κατοχές των αντιπάλων τους περιορίζοντας τα δικά τους λάθη, μέχρι που ο Ράιλι έγραψε το 63-60 στο 32'. Το 0-7 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι για το 63-62 διεκόπη από τον Τζόουνς που σκόραρε από μακριά με τον Αμερικανό γκαρντ του ΠΑΟΚ να απαντά μετατρέποντας το ματς σε μονόλογο για τρίποντα.

Ο Μπέντζιους με πέντε προσωπικούς του πόντους επέτρεψε στους Ιταλούς να ορθοποδήσουν όταν το μομέντουμ ήταν στην άλλη πλευρά, με τους Ράιλι και Ρένφρο να κάνουν το 75-73 1΄50'' πριν το τέλος. Ο Ρένφρο στο 79-75 μέτρησε 1/2 από τη γραμμή με τον Πόλεϊ να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και να δίνει τη σκυτάλη στον Χαντς για το 79-78 34'' πριν το τέλος. Το κλέψιμο από τον Χαντς δεν μετουσιώθηκε σε καλάθι, με τον Κρουσλιν να έχει 1/2 στην άλλη πλευρά (80-78) και τον εναπομείναντα χρόνο (15'') να ανήκει στον ΠΑΟΚ. Ο Χαντς δεν βρήκε στόχο από μακριά και ο Μπέντζιους έγραψε τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78