H Ρίτας πέρασε από το Περιστέρι και έβαλε... φωτιά στον όμιλο

kaselakis 1

Η Ρίτας έφυγε με το διπλό (71-82) από την έδρα του Περιστερίου Bwin και έπιασε την ομάδα του Σπανούλη στο 2-2, κάνοντας θρίλερ τις τελευταίες αγωνιστικές του ομίλου.AdvertisementAdvertisementAdvertisement

Το Περιστέρι Bwin δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και ηττήθηκε με 82-71 από τη Ρίτας. Οι Λιθουανοί με αυτό το αποτέλεσμα κατάφεραν να πιάσουν την ομάδα του Σπανούλη στο 2-2 στο BCL και να βάλουν... φωτιά στον όμιλο. Στην κορυφή βρίσκεται η Τενερίφη με 3-1, έχοντας πλεονέκτημα για πρωτιά και πρόκριση απευθείας στη φάση των 16.

Για τους νικητές ο Γουίλιαμς είχε 13 πόντους, ο Φόστερ μέτρησε 12 και ο Φρίντρικσον είχε 12 επίσης. Για τους Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης ο Φρανσίσκο είχε 19 πόντους, ο Ραντάνοφ πρόσθεσε 15 πόντους.

Οι Λιθουανοί νίκησαν και στις δύο αναμετρήσεις το Περιστέρι Bwin στους ομίλους του BCL. Το ματς παρακολούθησε και ο Πέρο Άντιτς, αλλά και οι Ζήσης και Παπαλουκας. Όμορφη ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους των δύο ομάδων, με 25 περίπου φίλους της Ρίτας να βρίσκονται στο γήπεδο.

H Ρίτας μπήκε καλύτερα στο ματς και δημιούργησε προβλήματα στο Περιστέρι Bwin, γράφοντας το 7-19 με τον Εχόντας στο 6’. O Φρανσίσκο μείωσε σε 14-23, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Φρίντρικσον να δίνει προβάδισμα 14 πόντων (14-28) στους φιλοξενούμενους στο 10.

Ο Ραντάνοφ μείωσε σε 22-33 στο 14’, αναγκάζοντας τον προπονητή της Ρίτας να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Σέρβος είχε πάρει… φωτιά και με τρίποντο έγραψε το 27-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Ρίτας έφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (34-44) χάρη στις βολές του Ρατζεβίτσιους. Με 4/14 τρίποντα σούταρε η ομάδα του Σπανούλη στο ημίχρονο, 3/10 είχαν οι Λιθουανοί.

Ο Ρατζεβίτσιους έκανε το 45-53 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Φρανσίσκο με γκολ-φάουλ έφερε το ματς στο 51-55 στο 27'. Ο Ουλέτσκας με δύο βολές έφερε τη Ρίτας στο +10 (51-61) στο 28'. Το Περιστέρι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, ωστόσο ο Νορμάντας έκανε το 53-68.

Ο Φόστερ έδωσε αέρα είκοσι πόντων στη Ρίτας για το 55-75, επτά λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης. Το πράγμα δυσκόλεψε πάρα πολύ για την ομάδα του Σπανούλη που δεν γινόταν να γυρίσει το παιχνίδι αυτό και μοιράια έπεσε στο 2-2, όσο πήγε και η Ρίτας.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82