Σαρωτική Αυστραλία στο «αντίο» του Σκόλα

image 1

Η Αυστραλία… ισοπέδωσε την Αργεντινή, επικρατώντας με 97-59 στον Τελευταίο Χορό του Λουίς Σκόλα και προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων όπου θα αντιμετωπίσει την Team USA!

Οι Boomers έγιναν η τελευταία εθνική ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και μάλιστα με τον πλέον εμφατικό τρόπο, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στην Αργεντινή. Πάντως το highlight του αγώνα ήταν το παρατεταμένο standing ovation από συμπαίκτες καιαντιπάλους στον τεράστιο Λουίς Σκόλα λίγο πριν από το φινάλε, στο τελευταίο ματς της σπουδαίας καριέρας του με την αγαπημένη του εθνική Αργεντινής.

Για τους νικητές, ο Πάτι Μιλς είχε 18 πόντους με 4/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, ο Τζοκ Λαντέιλ πρόσθεσε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ σε ό,τι αφορά την Αργεντινή, ο Νίκο Λαπροβίτολα ηγήθηκε επιθετικά με 16 πόντους και ο Λουίς Σκόλα αποχαιρέτησε την εθνική ομάδα της πατρίδας του με 7 πόντους (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα 25:16 που έμεινε στο παρκέ.

Ο αγώνας

Η Αργεντινή διατηρούσε μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του προημιτελικού με την Αυστραλία, εκεί όπου ο Νίκο Λαπροβίτολα ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 10-18 στο 6:46. Οι Boomers προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά όμως η αλμπισελέστε άντεξε στην πίεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-22. Στη συνέχεια η Αυστραλία βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της, έκανε επιμέρους σκορ 21-11 στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-33.

Μάλιστα ο Τζοκ Λαντέιλ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 47-37 στο 22:55. Τα τρίποντα του Γκάμπριελ Ντεκ κράτησαν την Αργεντινή κοντά στο σκορ (51-45) όμως η Αυστραλία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 60-48 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά είχε συνεχώς ανοδικές τάσεις για τους Αυστραλούς ενώ ο Ινγκλς ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το +20 (68-48) στα 7:11 για το φινάλε! O Πάτι Μιλς σκόραρε για το +31 (79-48, 35:11) ενώ η Αυστραλία έφτασε στη νίκη με 97-59 και πλέον έχει μπροστά της τον ημιτελικό με την Team USA.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-33, 60-48, 97-59.