«Βreak» το εξαιρετικό Περιστέρι στην Πάτρα!

PROOO

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Πάτρα και επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 66-83, κάνοντας το πρώτο από τα δυο βήματα που χρειάζονται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε επιβλητικό πέρασμα από την Πάτρα, ανοίγοντας λογαριασμό στη σειρά με τον Προμηθέα που τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων με 3/22 τρίποντα (13%)!

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από την πρώτη περίοδο και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Μάρβιν Τζόουνς κουβάλησε το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 19-24 στο 10' σουτάροντας 8/12 δίποντα απέναντι στους Πατρινούς που είχαν μόλις 1/5 τρίποντα και έκαναν 7 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 30-31 με τον Τζέριαν Γκραντ ωστόσο το Περιστέρι απάντησε με σερί 8-0, ο Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (31-41, 18:35) ενώ οι «κυανοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-43. Ο Προμηθέας πίεσε όμως το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (53-60, 30') ενώ το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκανε το 57-69 στα 6:32 για το τέλος. Τελικά το Περιστέρι επικράτησε με σκορ 66-83, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 0-1

Game 1: Προμηθέας - Περιστέρι 66-83
Game 2: Περιστέρι - Προμηθέας 14/5
Game 3: Προμηθέας - Περιστέρι 16/5 (αν χρειαστεί)