Τάπα μεταλλίου ο Μπατούμ, triple double ο Ντόντσιτς

image 24 1

Στο καλύτερο ματς του Ολυμπιακού τουρνουά, ο Νικολά Μπατούμ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα απίθανο buzzer beater μπλοκ στον Πρέπελιτς και χάρισε στη Γαλλία τη νίκη (90-89) και τη πρόκριση στον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ. Triple double ο Ντόντσιτς (16π., 18ασ., 10ριμπ.)

Είναι από τις στιγμές που μόνο το μπάσκετ μπορεί να προσφέρει!

Στο καλύτερο παιχνίδι των Ολυμπιακών Αγώνων, έμελλε να γραφτεί και το πιο συγκλονιστικό φινάλε! Λίγα δευτερόλεπτα μετά το triple double του Λούκα Ντόντσιτς, η Σλοβενία είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια μοναδική πρόκριση στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Είχε την τύχη στα χέρια της, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον αρχηγό των Γάλλων! Ο Κλεμέν Πρέπελιτς έφτασε μια ανάσα από την πηγή, αλλά ο Νικολά Μπατούμ ως από «μηχανής Θεός» τον φιλοδώρησε με... τάπα μεταλλίου και έστειλε την ομάδα του στην διεκδίκηση του χρυσού απέναντι στις ΗΠΑ.

Ουσιαστικά θα έχουμε ένα... remake της πρεμιέρας, με τους Γάλλους να είχαν επικρατήσει της Αμερικής στο ξεκίνημα του Ολυμπιακού τουρνουά. Βέβαια για να φτάσουν οι «τρικολόρ» σε αυτό το σημείο, είχαν κάνει νωρίτερα πολύ καλά τη δουλειά τους οι Νάντο Ντε Κολό (25π., 7ριμπ., 5ασ.) και Εβάν Φουρνιέ (23π., 5ριμπ., 4ασ.) οι οποίοι αποτέλεσαν και τα «κλειδιά» του Κολέ.

Στον αντίποδα η Σλοβενία που... έφτασε -κυριολεκτικά- στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό, ο Λούκα Ντόντσιτς γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα στην καριέρα του με την εθνική ομάδα της χώρας του και έμελλε να γίνει στο ματς όπου σημείωσε τριπλ νταμπλ, έχοντας 16 πόντους, 18 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν ο Τόμπι με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μπλάζιτς σημείωσε άλλους 14 πόντους.

Ιδιαίτερα «χορταστικό» ήταν το ξεκίνημα του ημιτελικού. Από τη μία οι συνεργασίες Ντόντσιτς-Τόμπι, έδιναν και έπαιρναν, ενώ από την άλλη η Γαλλία έβρισκε τις «απαντήσεις» από διαφορετικούς παίκτες. Ο Ντε Κολό αρχικά και στη συνέχεια ο Λουβαλού-Καμπαρό, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και αποτελέσε τον παίκτη «κλειδί» για την ομάδα του Βενσάν Κολέ προκειμένου να επιστρέψει από το -8 (17-25) του 8'. Με αντεπίθεση διαρκείας χάρη στα σουτ του παίκτη των 76ers, οι «τρικολόρ» επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στο καλάθι (27-29) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Από τη στιγμή που η Γαλλία δυνάμωσε στην άμυνα κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ στην δεύτερη περίοδο με 33-31. Όμως και πάλι. Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε τα... πάντα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας «αγγίξει» το triple double (12π., 8ασ., 7ριμπ.) ενώ ο Μάικ Τόμπι ήταν ο... κακός μπελάς του Ρούντι Γκομπέρ (7π., 7ριμπ.) έχοντας 12 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Στο πρώτο μισό του αγώνα η Σλοβενία μέτρησε 14/22 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 4/9 βολές και 16-4 ριμπάουντ, ενώ η Γαλλία είχε 10/27 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές και 19-8 ριμπάουντ.

Στην 3η περίοδο η Γαλλία μπήκε αποφασισμένη για να ελέγξει το ματς, ξεκινώντας από την άμυνά της. Μέσα σε τρία λεπτά μετέτρεψε το 42-46 υπέρ της Σλοβενίας σε 54-49 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 12-3. Μάλιστα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και τους 10 πόντους (69-59 στο 28') αλλά δύο τρίποντα από Μπλάζιτς και Χρόβατ μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους (71-65) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Μάλιστα η Σλοβενία πλησίασε και στον πόντο (71-70 και 73-72) πριν αναλαβει δράση ο Εβάν Φουρνιέ για το 78-72 (στο 33') και ένα νέο +6 της ομάδας του.

Οι... συνήθεις ύποπτοι Ντόντσιτς-Τόμπι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια (78-78 στο 34') πριν... ξεκολλήσει τη Γαλλία ο Νάντο Ντε Κολό με τέσσερις σερί πόντους για το 82-78) ενα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια το ματς έγινε αίμα και άμμος (82-82) και χρειάστηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα για να κριθεί ο μεγάλος νικητής. Ο Ντόντσιτς στα 11'' πριν από το τέλος «κατέβασε» το 10ο ριμπάουντ του για το 3ο triple double στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά στην τελευταία φάση, ο Νικολά Μπατούμ με ένα φοβερό μπλοκ στον Πρέπελιτς έστειλε τη Γαλλία στον μεγάλο τελικό!

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 42-44, 71-65, 90-89