Όταν «πάτησαν» γκάζι οι ΗΠΑ, «φλέρταραν» με το χρυσό!

kd

Οι ΗΠΑ... καθάρισαν τους Αυστραλούς εύκολα με 97-78 και έκλεισαν εισιτήριο για τον τελικό και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς, αφού ο Κέβιν Ντουράντ ήταν απολαυστικός (23 πόντοι και 9 ριμπάουντ) για άλλη μια φορά.

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκαν οι ΗΠΑ κόντρα στην Αυστραλία. Η TeamUSAπου είδε τον Κεβιν Ντουράντ να την κρατάει μόνος του στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και… χάθηκε, φτάνοντας σε μια εύκολη πρόκριση (97-78) στον τελικό. Πλέον πάει για το τέταρτο σερί χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Για τους νικητές ο σπουδαίος KD(δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί λεπτό στο τέταρτο δωδεκάλεπτο) είχε 23 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Χόλιντεϊ 11 και 8 ασίστ, ενώ ο Μπούκερ πρόσθεσε 20, με 7/10 σουτ, αφού ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο.Στον αντίποδα ο Mιλς είχε 15 με 8 ασίστ, 12 μέτρησε ο Έξουμ, ενώ ο Λαντέιλ πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Οι Αυστραλοί μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με τον Τάιμπουλ προηγήθηκαν με 12-20 στο 7’, δημιουργώντας προβλήματα στην TeamUSA. Ο Λίλαρντ έριξε τη διαφορά στους 3 (18-21), ωστόσο ο Γκούλντινγκ με τρίποντο διαμόρφωσε το 18-24 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Γκούλντινγκ συνέχισε κεφάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε σερί πόντους έγραψε το 20-29 στο 11’. Ο Τάιμπουλ με γκολ-φάουλ και ο Λαντέιλ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (26-39) στο 15’, αναγκάζοντας τον Πόποβιτς να καλέσει timeout. Η ομάδα του Πόποβιτς με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μαζέψει το ματς και με τον Χόλιντεϊ να πάει στο -3 (42-45) στο ημίχρονο. Με 2/13 τρίποντα έκλεισαν το πρώτο μισό του ματς οι Αμερικανοί.

Με τα δύο καλάθια του Χόλιντεϊ οι ΗΠΑ πέρασαν μπροστά για το 46-45 στο 21’. Ο Ντουράντ συνέχισε να εκτελεί τους Αυστραλούς και έγραψε το 51-45. Ο Μπούκερ με γκολ-φάουλ έκανε το 65-53, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Οι ΗΠΑ πήγαν στο +22 με τον Τέιτουμ στο 33’ και στη συνέχεια έλεγξαν το ματς για να φτάσουν στην νίκη και την άνετη πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, εκεί όπου θα ψάξουν το τέταρτο σερί χρυσό.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78