• FIBA
  • Posted

Έγραψε ιστορία στην Οστάνδη ο Προμηθέας!

DpK3tP6WkAAhoX8 1

Ο Προμηθέας Πάτρας πέτυχε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του, επικρατώντας εκτός έδρας της Οστάνδης με 84-93 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League!

Οι Πατρινοί μετρούν μαζεμένες υπερβάσεις και τρυπούν το... ταβάνι τους σε κάθε ευκαιρία! Έπειτα, λοιπόν, από την περσινή εκπληκτική πορεία τους στην Basket League και την είσοδο στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, πλέον είναι αποφασισμένοι να κάνουν θόρυβο στο Basketball Champions League, αρχίζοντας από το Βέλγιο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της έπειτα από τις ήττες του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας το «διπλό» στην έδρα της Οστάνδης. Ο Προμηθέας πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και δείχνοντας ότι δεν θα περιοριστεί στη χαρά της συμμετοχής.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα, «έτρεξε» σερί 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο αγώνα με το καλάθι του Λίποβι (10-11, 4'26"). Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στο μακρινό σουτ χωρίς επιτυχία (0/4 τρίπ.) όμως μοίρασαν 7 ασίστ και έκαναν 5 κλεψίματα στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 19-19, με την τριπλέτα των ΈλιςΛίποβι και Σαλούστρο να «κουβαλά» την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια ο Προμηθέας πήρε πόντους πίσω από τα 6.75 (4/6 τρίπ. στη β' περίοδο) και ο Γκίκας ανέβασε τη διαφορά στο +12 (35-47, 17'04")!

Οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-53 έχοντας 15/20 δίποντα και υποχρεώνοντας την Οστάνδη σε 10 λάθη ενώ ο Μπράουν πέτυχε τους 12 πόντους του σε αυτό το διάστημα. Ακολούθησε ένα καταστροφικό τρίλεπτο και σερί 10-0 για την Οστάνδη που επέστρεψε από το 48-58, κάνοντας το 58-58 στο 25'51" όμως ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση, ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα κι έκανε το 65-68 στο 30'. Τα «μεγάλα» τρίποντα των Μέιερ και Γκίκα στην τέταρτη περίοδο «κλείδωσαν» την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Προμηθέα Πάτρας με 84-93!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93