Με την... τρέλα του Σαντ-Ρος στον τελικό!

5297157 1

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στον ημιτελικό του Κυπέλλου καθώς διέλυσε το Λαύριο με 108-71 και πήρε με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα. Φοβερός Σαντ-Ρος (18π., 12ασ.), «έβρεξε» και πάλι τρίποντα στο ΟΑΚΑ (17/36).

Και τώρα... φουλ για το 20ο κύπελλο της ιστορίας του!

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε τον ημιτελικό με το Λαύριο σ' έναν υγιεινό περίπατο καθώς επικράτησε εύκολα με 108-71 παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής! Με εξαίρεση ένα «νεκρό» διάστημα στην 3η περίοδο, οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί, κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν πραγματική...απόλαυση στο ματς καθώς είχε ένα «γεμάτο» double double με 18 πόντους (1/2 δίποντα,  5/7τρίποντα, 6/9 βολές), 12 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 25:51. Εξαιρετικός και ο Μπέντιλ με 19 πόντους  και 100% στα σουτ εντός παιδιάς (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο) ενω ο Χεζόνια μπορεί να μην ξεκίνησε καλά στο ματς αλλά το τελείωσε με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός μέτρησε 17/36 τρίποντα, σε μια ακόμα «παράσταση» έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Πλέον «κοιτάζει» τον τελικό της Κυριακής (9/5) όπου περιμένει ήδη ο Προμηθέας Πάτρας

Το Λαύριο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί στο ξεκίνημα του αγώνα την αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού έξω από τα 6.75 μέτρα, καθώς στο πρώτο δίλεπτο είχαν 0/4 τρίποντα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 6-2. Βέβαια η συνέχεια δεν ήταν ίδια και ιδιαίτερα από τη στιγμή που... άρχισε να παίρνει τα πάνω του ο Άαρον Ουάιτ. Ο Αμερικανός φόργουορντ εναλλάσσονταν μεταξύ του «τρία» και του «τέσσερα» ενώ από τη στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ άρχισε να ανοίγει και η άμυνα «ζώνης» του Σερέλη. Είναι χαρακτηριστικό ότι το δεκάλεπτο έκλεισε στο +11 για τον Παναθηναϊκό (27-16) έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ με πέντε επιθετικά και έχοντας 5/6 τρίποντα μετά τα αρχικά 0/4!

Η «ζώνη» ήταν «κορώνα-γράμματα» για το Λαύριο. Και όταν κυκλοφόρησαν καλύτερα τηυ μπάλα οι γηπεδούχοι και ήταν πιο επιθετικοί στο παιχνίδι τους με Παπαπέτρου (10π., στο α' ημίχρονο), Ουάιτ (12π., στο α' ημίχρονο), Μπέντιλ (10π., στο α' ημίχρονο) και Σαντ-Ρος (9π., στο α' ημίχρονο, 5ασ., 3ριμπ.) η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (51-32) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (53-37). Στο πρώτοι μισό του ματς οι «πράσινοι» είχαν 9/17 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 11-11 ριμπάουντ (!) και το εξαιρετικό νούμερο των 17 ασίστ! Την ίδια ώρα το Λαύριο (Κάρτερ και Ντιαλό από 12 πόντους ο καθένας) μέτρησε 14/24 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 7-2 ριμπάουντ και σχεδόν τις μισές ασίστ (8) σε σχέση με τον Παναθηναϊκό.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και το +21 για τους «πράσινους» (60-39 στο 22') και όλα έδειχναν ότι το ματς... τελείωσε πρόωρα. Όμως η χαλάρωση οδήγησε σε πολλά αβίαστα και παιδαριώδη λάθη, τα οποία οι παίκτες του Σερέλη εκμεταλλεύτηκαν, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν καλάθια στο «transition» και «έτρεξαν» μέσα σ' ένα δίλεπτο σερί 10-0 μειώνοντας σε 60-49 στο 24'. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» και «απάντησε» με δικό του 14-7 για το 74-56 με τη λήξη της 3ης περιόδου. Να σημειωθεί ότι μέχρι εκείνο το διάστημα, οι Παπαπέτρου-Χεζόνια είχαν 2/14 τρίποντα μαζί, ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες των «πρασίνων» 10/14 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα (Σαντ-Ρος 4/6 και Ουάιτ 4/5)!

Τελικά το ματς έγινε τυπική διαδικασία στην τελευταία περίοδο. Από τη στιγμή που επέστρεψε η διαφορά σε τιμές μεγαλύτερες των 20 πόντων, το εισιτήριο του τελικού είχε «πρασινίσει» για τα καλά. Μάλιστα έφτασε στο +30 στο 35' (96-66) με το ένα τρίποντο να διαδέχεται το άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71