«Κατοστάρα» με υπογραφή Μποχωρίδη

3129402 1

Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε καν να... χαϊδέψει το «γκάζι» κόντρα στο Μεσολόγγι προκειμένου να φτάσει σε μια άνετη και χαλαρή νίκη με 102-68 έχοντας 15/30 τρίποντα. Σκόραραν και οι 12 παίκτες των «πρασίνων», εξαιρετικός ο Μποχωρίδης.

AdvertisementΕνόψει της διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague και τα ματς κόντρα σε Μπασκόνια και Αρμάνι Μιλάνο, ο Όντεντ Κάτας ήθελε να κάνει και... διαχείριση του ρόστερ ώστε να δώσει «ανάσες» σε αρκετούς παίκτες.

Και εν μέρει το κατάφερε, καθώς ούτε έχασαν ρυθμό οι «βασικοί» αλλά ούτε και χρειάστηκε να φορτσάρουν ιδιαίτερα όλοι όσοι αγωνίστηκαν. Ένα επιμέρους 24-6 σε διάστημα οκτώ λεπτών στην 3η περίοδο έφτανε και περίσσευε για τον Παναθηναϊκό για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24 (72-48) και να μετατρέψει όλο το υπόλοιπο ματς σε... τυπική διαδικασία και μια καλή προπόνηση ενόψει των δύο σερί αγώνων για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Εξαιρετική η παρουσία του Μποχωρίδη με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, τη στιγμή που κανείς δεν αγωνίστηκε λιγότερο από 10:35 και κανείς περισσότερο από 23:07 λεπτά. Οι «πράσινοι» είχαν ένα ακόμα τρίποντο ρεσιτάλ (σ.σ. έστω και χωρίς τον... Μπρέι) με 15 εύστοχα τρίποντα σε 30 προσπάθειες.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που έδωσε τον... ρυθμό στον Παναθηναϊκό λίγο μετά την έναρξη του αγώνα προκειμένου να φτάσει από νωρίς στο +10 (17-7) και δη με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Μαζί του και ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στην επίθεση. Ο Λάιονς με τον Σαχπατζίδη προσπάθησαν να κρατήσουν το Μεσολόγγι κοντά στο σκορ αλλά οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (25-15 στο 9') ενώ έφτασαν και στο +11 (29-18) πριν κλείσει την πρώτη περίοδο ο Μοτσενίγος με τρίποντο (29-21).

Ο Παναθηναϊκός είχε 10/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/5 βολές και +5 ριμπάουντ (12-7) σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σούταραν με 50% εντός παιδιάς έχοντας από τη πλευρά τους 5/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάλιστα, όχι μόνο δεν παρέδωσαν τα όπλα, αλλά παρέμειναν ανταγωνιστικοί στην δεύτερη περίοδο και αυτό χάρη στα σουτ του Μαρκ Λάιονς (13π. στο ημίχρονο με 1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές) με αποτέλεσμα να πλησιάσουν και στους 5 πόντους (35-30 στο 15').

Ο Μποχωρίδης (11π., στο α' ημίχρονο με 1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) κατά πρώτο λόγο και ο Όγκουστ κατά δεύτερο (σ.σ. ο Μήτογλου ωστόσο ήταν ο δεύτερος σκόρερ του ημιχρόνου με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που βοήθησαν προκειμένου να ανοίξει και πάλι η διαφορά (42-32 στο 18') και να παραμείνει κοντά στους 10 πόντους έως τη λήξη του πρώτου μέρους (48-39). Ένα διάστημα όπου το «τριφύλλι» μέτρησε 18/35 εντός παιδιάς (11/17 δίποντα, 7/18 τρίποντα) έναντι 14/31 του Μεσολογγίου (8/16 δίποντα, 6/15 τρίποντα) αν και «δημιουργικά» οι «πράσινοι» είχαν πάρει... κάτω από τη βάση με μόλις 9 ασίστ σ' ένα ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πλησίασε μέχρι και έξι πόντους (48-42) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και η τελευταία φορά στο ματς που προσπάθησε να γίνει απειλητική. Ο Παναθηναϊκός δυνάμωσε πολύ στην άμυνα, ανάγκασε το Μεσολόγγι σε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει άλλο τους γηπεδούχους. Αποτέλεσμα; Επιμέρους 24-6 και η διαφορά στο +24 (72-48) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-50). Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 10/15 εντός παιδιάς έναντι 4/15 του Μεσολογγίου στο ίδιο διάστημα.

Αυτό ήταν και το σημείο που έμελλε να προκαθορίσει τη συνέχεια του αγώνα. Ουσιαστικά η 4η περίοδος ήταν... τυπική διαδικασία. Η διαφορά έφτασε και στο +29 (81-52 στο 33') και άπαντες... περίμεναν να περάσει η ώρα και να λήξει ο αγώνας. Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +35 (97-62) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68