Σπανούλης σημαίνει... ανατροπή!

3116778 1

Με αλλαγή φιλοσοφίας στο σχήμα, ενέργεια στην άμυνα και έναν Σπανούλη πραγματικό αρχηγό, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 75-61 τη Ζενίτ, στο ΣΕΦ και ανέβηκαν στο 13-16.

Για 16 λεπτά, οι Πειραιώτες… παραπατούσαν στο παρκέ, με τους Ρώσους να φτάνουν ακόμη και στο +17 (22-39), σε εκείνο το σημείο. Όμως, στη συνέχεια ο Μπαρτζώκας άλλαξε το σχήμα παίζοντας στο «5» είτε με Ζαν-Σαρλ, είτε με Πρίντεζη. Στην τρίτη περίοδο οι ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ ήταν εξαιρετικοί… σαλπίζοντας την αντεπίθεση, με τον Kill Bill στην τέταρτη να βάζει φαρδιά την… υπογραφή του στο ροζ φύλλο!

Κορυφαίος ο Σπανούλης με 16 πόντους, με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ να είχαν από 13π. ο καθένας.Από την άλλη, με την ήττα αυτή η ομάδα του Πασκουάλ υποχώρησε στο 16-12 και μπήκε σε… άγχος για την οκτάδα. Ο Πάνγκος ξεχώρισε με 20 πόντους και 7 ασίστ.

Με τους Κουφό, Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά το αρχικό 5-0, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αδύνατο να αναχαιτίσουν τον Πάνγκος σε δημιουργία και εκτέλεση και έτσι η Ζενίτ ισορρόπησε γρήγορα (9-9). Στη συνέχεια, η άμυνα των Ρώσων υποχρέωσε σε απανωτά λάθη τους παίκτες του Μπαρτζώκα και με σερί πόντους του Πονίτκα και του Πάνγκος, οι Ρώσοι έκαναν ένα 14-0 (9-23), μέχρι το 7’. Με την είσοδο των Σπανούλη και Πρίντεζη οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά όχι αμυντικά και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (15-28).

Καμία αλλαγή και βελτίωση από τον Ολυμπιακό ούτε στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να σκοράρουν κυρίως μέσα από τη ρακέτα, αλλά από την άλλη η Ζενίτ είχε βρει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. (ακόμη και από τον Χβοστόφ) και έτσι ξέφυγε στο +17 (22-39), στο 16’. Και το χειρότερο ήταν πως όλο αυτό το διάστημα ο Πάνγκος… ξεκουραζόταν στον πάγκο. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν μία αντίδραση με τον Ζαν-Σαρλ στο «5» και τον Λαρεντζάκη να πιέζει στην άμυνα και με ένα 8-0 έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (30-39), με τον Πάνγκος να διαμορφώνει το 30-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αισθητά βελτιωμένος ΜακΚίσικ στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσε επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή, αλλά ο Πόιθρες διατηρούσε τη Ζενίτ στο +15 (35-50), μέχρι το 23’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και με τον Αμερικανό που είχε πλέον βοήθεια από τον Βεζένκοβ έκαναν αρχικά ένα 10-0 (45-50), ενώ μετά πλησίασαν και στο καλάθι (50-52), στο 29’. Ο φόργουορντ των Πειραιωτών πήρε την σκυτάλη στο τέλος και έτσι το -2 έμεινε μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (54-56).

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 6-0 για το προσπέρασμά του (60-56), ενώ με τους Σπανούλη-Πρίντεζη πήγε στο +6 (65-59), στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περιορίσει τη δημιουργία του Πάνγκος, με τους Ρώσους να εκτελούν το ένα «σκοτωμένο» –και άστοχο- τρίποντο πίσω από το άλλο, ενώ παίζοντας μυαλωμένα στην επίθεση με μπροστάρη τον αρχηγό, έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 μέχρι τη λήξη για τη νίκη με το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61