Επούλωσε τις πληγές του

5256937 1

Παρά το γεγονός ότι η άμυνά του ήταν για… κλάματα για πάνω από τρία δεκάλεπτα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε καλή επιθετική ημέρα και γι’ αυτό… χαμογέλασε, νικώντας 94-79 τον Ερυθρό Αστέρα.

Έτσι, οι Πειραιώτες έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των επτά ηττών, ανεβαίνοντας στο 12-16. Από την άλλη, οι Σέρβοι έπεσαν στο 7-21.Κορυφαίοι ήταν οι ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ με 20π. και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Σλούκα να είχε 14π. και 7 ασίστ.Από την ομάδα του Ράντονιτς, ξεχώρισε ο Σιμόνοβιτς, ο οποίος είχε 19π. με 5/8 τρίποντα.

Το ματς
Με τους Κουφό, Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ, Σλούκα και Τζένκινς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ορεξάτοι στις δύο πλευρές του παρκέ και με καλά ποσοστά από την περιφέρεια μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», παίρνοντας από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα (13-6), στο 4’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο στην επίθεση, αλλά η… αφύλακτη ρακέτα τους (κυρίως λόγω Έλις), έδινε την ευκαιρία στους Σέρβους να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι (24-18). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με τον Σπανούλη, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (30-19).

Ο Έλις εξακολουθούσε να ήταν «μαύρη τρύπα» στην άμυνα, προσφέροντας εύκολους πόντους σε όποιον έμπαινε στη ρακέτα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, ενώ το ίδιο συνέβαινε και με το δίδυμο Ζαν-Σαρλ-Πρίντεζη στη συνέχεια, με τον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάζει στο -4 (36-32), στο 14’ και τη διαφορά αυτή να μένει μέχρι το 16’ (42-38). Εκεί, άρχισε να «ζεσταίνεται» ο Σλούκας, ο οποίος προσωρινά έστειλε τους Πειραιώτες στο +8 (48-40), αλλά η άμυνά τους ήταν κάτι παραπάνω από… δραματική, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να εξακολουθούν να σκοράρουν με ευκολία και να παραμένουν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-48).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός έκανε μαζεμένα και απανωτά λάθη, με τον Ερυθρό Αστέρα να τα τιμωρεί και όχι μόνο να μένει κοντά, αλλά να περνάει και μπροστά (58-59), στο 24’. Ο ΜακΚίσικ έβαλε ξανά τους Πειραιώτες μπροστά (61-59) και στο επόμενο δίλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, καθώς οι δύο ομάδες πετύχαιναν καλάθια εκατέρωθεν (68-66), ώσπου με ένα μίνι ξέσπασμά του ο Βεζένκοβ έσπρωξε την ομάδα του Μπαρτζώκα ξέφυγε στο +8 (75-67), με το οποίο έκλεισε και την τρίτη περίοδο.

Με το τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +11 (78-67) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Όμως, τα εύκολα φάουλ έστελναν συνεχώς τον Ερυθρό Αστέρα στη γραμμή, ενώ και ο Σιμόνοβιτς συνέχιζε το ίδιο «καυτός» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να μην ανοίγει περισσότερο η διαφορά (82-75), μέχρι το 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με… εγγυητή τον ΜακΚίσικ και στις δύο πλευρές ξέφυγαν σε διψήφια απόσταση (89-79) και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79