«Αγκαλιά» με την παραμονή το Λαύριο, νίκησε και τον Αρη

cole1

Την πέμπτη του νίκη πανηγύρισε στην Basket League το Λαύριο που βασίστηκε στην τριάδα των Φλαγκ, Κόουλ και Ζάρα για να επικρατήσει του Άρη και να κάνει... σπουδαίο βήμα παραμονής.

Με τον Σάβιον Φλαγκ να κάνει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του στην Basket League, το Λαύριο επικράτησε 81-70 του Άρη και έφτασε πλέον τις πέντε νίκες, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Φλαγκ σκόραρε 17 πόντους μαζεύοντας 16 ριμπάουντ, μαζί με 3 ασίστ και 3 λάθη, για να οδηγήσει την ομάδα του σε αυτήν τη σπουδαία νίκη, έχοντας τη βοήθεια των Κόουλ (13π., 6ασ.) και Ζάρα (12π).
Κακή μέρα για αρκετούς παίκτες του Άρη, που δεν είχε διαθέσιμο τον Σανόγκο και ο Χάκγινς δεν αγωνίστηκε, με τον Χόρχλερ να ολοκληρώνει έχοντας double-double 13 πόντων με 10 ριμπάουντ και τον Νότε αν και άστοχο να προσφέρει άλλους 12.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν «σφιχταγκαλιασμένες» στο ξεκίνημα, με τον Γκρέι να δίνει λύσεις στο Λαύριο, έως ότου εμφανιστεί ο Κόουλ. Δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, με τον Φλαγκ να ακολουθεί και να διαμορφώνει το 22-15 (9').

Ο Άρης όμως κατάφερε να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Χρηστίδη και Χόρχλερ. Ο πρώτος έφτασε τους 8 πόντους, μειώνοντας σε άμεσα 25-23, με τους Ζάρα και Κολοβέρο να επαναφέρουν τη διαφορά στους 8 (36-28, 15'). Ο Ζάρας έφτασε τους 5 πόντους αλλά ένα τρίποντο του Χόρχλερ έκλεισε το ημίχρονο στο 40-37.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο. Το Λαύριο βρήκε σκορ στο transition μετά το λάθος του Μήτρου-Λονγκ, με τον Φλαγκ να κερδίζει αντιαθλητικό και τη διαφορά να φτάνει στους 10 (55-45, 25'). Ο Άρης είχε σε κακό εκτελεστικά βράδυ τους Νότε και Μήτρου-Λονγκ, οι ζώνες του Καστρίτη δεν έπιασαν αυτήν τη φορά και ο Ζάρας τιμώρησε για το 62-51 (30').

Με την ασφάλεια των Φλαγκ και Κόουλ στο σκοράρισμα και τον Λάντζεβαϊν να καρφώνει άλλη μία μπάλα, το Λαύριο προηγήθηκε 68-57, έξι λεπτά πριν το τέλος. Η τελευταία απόπειρα του Άρη έγινε ένα τρίλεπτο με τον Χόρχλερ αλλά ο Κολοβέρος έβαλε ένα δύσκολο σουτ στο μηδέν και οι γηπεδούχοι μπήκαν με προβάδισμα δέκα πόντων στο 1'30'' για να οδηγηθούμε στο τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70