«Πάρτι» στο κατάμεστο Παλέ ο Άρης

aris 3 0

Ο Άρης επικράτησε της Καρδίτσας με 85-68 στo Nick Galis Hall και μπροστά σε περισσότερους από 5.000 φίλους του βασιζόμενος στην άμυνά του αλλά και στα 29 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε!

Με 35/87 σουτ ο Άρης… έσπασε τα καλάθια αλλά είχε τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν. Τρομερή διάθεση στην άμυνα και κυρίως ενέργεια στην επίθεση η οποία την οδήγησε στο να μαζέψει 29 επιθετικά ριμπάουντ. Κι αυτό το στοιχείο έκρινε το παιχνίδι καθώς οι «κίτρινοι» βρήκαν πόντους μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις. Η Καρδίτσα στηρίχθηκε σε τρεις παίκτες κι όταν αυτοί ξέμειναν από λύσεις, μοιραία παραδόθηκε στις ορέξεις του Άρη (85-68).

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο πρώτο δεκάλεπτο κι αν στον Άρη αυτό φάνηκε μέσα από την απελπιστικά αστοχία του στα σουτ (7/22) και ιδιαίτερα στα μακρινά (1/8), η Καρδίτσα υπέπεσε σε επτά λάθη. Αντέδρασε όμως όταν βρέθηκε στο -6 (8-2, 4’) με 0-8 σερί και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-13.

Ο Άρης βασίστηκε στην άμυνά του (σ. σ. 9 κλεψίματα στο ημίχρονο) και μέσα από αυτή βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με παίκτη κλειδί στην επίθεση τον Σταύρο Σχίζα.

Αντιθέτως η Καρδίτσα συνέχισε να κάνει λάθη φτάνοντας στα 14 στο ημίχρονο και η διαφορά σταδιακά αυξήθηκε (30-19, 15’) φτάνοντας έως και στα επίπεδα των 18 πόντων (44-26, 19’) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 0-5 σερί για την Καρδίτσα (44-31). Ο Μπέιτμον σημείωσε σχεδόν τους μισούς πόντους της θεσσαλικής ομάδας καθώς είχε 14 με μόλις ένα χαμένο σουτ.

Ο Τζέι Ντι Νότε μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους (56-36, 25’) για να ακολουθήσουν οι τραβηγμένες προσπάθειες του Αμερικανού, η χαλάρωση του Άρη και η αντίδραση της Καρδίτσας. Με 0-11 σερί μείωσε σε 56-47 (26:30) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ντελόριερ (61-53).

Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (66-56, 33’) καθώς ο Άρης δεν είχε λύσεις πλην αυτών που του έδωσε ο Νότε ενώ για την Καρδίτσα ξεχώρισε ο Ντελόριερ. Ο Σανόγκο αστόχησε σε δύο λέι απ αλλά ευστόχησε σε μακρινό σουτ ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο 36’ οδηγώντας τη διαφορά στο +14 (74-60). Εκεί έπεσαν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με παρεξήγηση καθώς αν και ο Γιάννης Καστρίτης ζήτησε να μην εκδηλωθεί επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτή έγινε και ο Βαγγέλης Αγγέλου «αντέδρασε» με τάιμ άουτ, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με τη διαφορά στο +17 (85-68).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68