Ο Μπρέι «εκτελούσε» ο Μπέντιλ «κάρφωνε»

5321113 1

Με τους Μπεν Μπέντιλ (28π., 10/12διπ., 8/8β.) και Τι Τζέι Μπρέι (21π., 7/9τρ.) σε μεγάλη βραδιά, ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» από το... χαστούκι του Λαυρίου και με το εύκολο 103-74 στο ΟΑΚΑ έκανε το 2-1 στους τελικούς φτάνοντας μια ανάσα από την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος.

Όπως φάνηκε η ήττα στο Λαύριο «πόνεσε» αρκετά τους «πράσινους» και... πλήγωσε αρκετά τον εγωισμό τους! Κάτι που φάνηκε στο Game 3 των τελικών!

Μπορεί το Λαύριο να παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό για κάτι λιγότερο από ένα ημίχρονο, μπορεί να προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στις αρχές της 3ης περιόδου μειώνοντας στους πέντε πόντους (49-44) αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό! Το «τριφύλλι» μετέτρεψε τον 3ο τελικό σε παράσταση για έναν ρόλο, κάτι που αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ (103-74).

Μετά το 2-1 στη σειρά χρειάζεται άλλη μια νίκη προκειμένου να κατακτήσει το πρωτάθλημα και να προσθέσει τον 40ο τίτλο στο (ήδη πλούσιο) παλμαρέ του. Ο Τι Τζέι Μπρέι ήταν εκείνος που έδωσε το... σύνθημα με 21 πόντους και 7/9 τρίποντα, ενώ ο Μπεν Μπέντιλ εκείνος που έβαλε το κερασάκι στην «πράσινη» τούρτα πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του. Με 28 πόντους (10/12, δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα) έκανε προσωπικό ρεκόρ στην Basket League αλλά και συνολικά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Το Λαύριο έδειξε και στο κλειστό του ΟΑΚΑ ότι θα πάλευε και ότι θα διεκδικούσε οτιδήποτε του αναλογούσε από το ξεκίνημα του αγώνα. Και εν μέρει τα κατάφερε. Εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των «πρασίνων» στην άμυνα και μπόρεσε να μείνει μέσα στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πάρει διαφορά στο σκορ, αλλά... οι παίκτες του Σερέλη δεν τον άφηναν. Στο πεντάλεπτο το ματς ήταν στα ίσια (15-15) και παρά το 21-15 του «τριφυλλιού», οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (21-20) με τη λήξη της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Κάρτερ στην εκπνοή. Το Λαύριο είχε 7/12 δίποντα στο δεκάλεπτο, ενώ ο Παναθηναϊκός μετρούσε 5/7 τρίποντα, τα 3/3 ο Τι Τζέι Μπρέι. Όμως τα 6 λάθη βοήθησαν το Λαύριο να μείνει μέσα στο παιχνίδι.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός δυνάμωσε πολύ στην άμυνά του, δεν έδωσε εύκολο διάδρομο για το καλάθι, ενώ οι παίκτες του Λαυρίου... «μάτωναν» μέχρι να σκοράρουν. Με ένα 11-2 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 32-22 έχοντας βρει πόντους στο transition (σ.σ. κάτι που έκανε το Λαύριο στο πρώτο δεκάλεπτο) και 34-24 ένα λεπτό αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τρίποντα από Κόζι και Ντιαλό (36-30 στο 18') αλλά με ένα 8-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (44-30) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο Μπρέι είχε κλείσει το ημίχρονο με 15 πόντους έχοντας 5/6 τρίποντα (και 7/17 συνολικά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μισό του ματς) ενώ είχε ακολουθήσει ο Παπαπέτρου με 8 πόντους και 4 ασίστ. Το Λαύριο τα είχε βρει σκούρα στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να έχει μόλις 4/13 σουτ εντός παιδιάς!

Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στην έναρξη της 3ης περιόδου, καθώς από τα δικά του χέρια η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (47-30) στο 21' (18π., 6/7τρ., μέχρι εκείνη τη στιγμή). Όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν και πάλι στο παρκέ το «refuse to lose» και με σερί 0-11 (!!) μείωσαν σε 47-41 και στη συνέχεια σε 49-44 με επιμέρους 2-14! Κόζι και Κάρτερ ήταν οι κύριοι εκφραστές για την ομάδα του Σερέλη ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν νέα... απάντηση και με 11-2 έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +14 (60-46 στο 26') η οποία παρέμεινε έως το τέλος της 3ης περιόδου (71-57) δια χειρός Μπρέι, ο οποίος είχε 7/9 τρίποντα έως το 30'.

Μπεν Μπέντιλ ήταν εκείνος που είχε πάρει ολοκληρωτικά την κατάσταση στα χέρια του στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κάτας να περνάει τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» και να εκμεταλλεύεται την υπεροπλία στη front line. Ο Γκανέζος πέτυχε τους 23 από τους 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ενώ ο Μπρέι ήταν εκείνος που δεν σταμάτησε να σκοράρει έξω από τα 6.75 μέτρα. Η διαφορά μόλις ξεπέρασε τους 20 πόντους, όλοι στο παρκέ περίμεναν το... τέλος του αγώνα και το νέο ραντεβού το βράδυ της Πέμπτης (10/6) στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-30, 71-57, 103-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 2-1

Παναθηναϊκός – Λαύριο 100-72
Λαύριο - Παναθηναϊκός 94-89
Παναθηναϊκός – Λαύριο 103-74
Λαύριο - Παναθηναϊκός (10/6, 20:00, ΕΡΤ-3)
Παναθηναϊκός -Λαύριο (13/6, 20:00. ΕΡΤ-3) - αν χρειαστεί