Πάτησε... γκάζι για τα ημιτελικά ο Προμηθέας

loun

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε του Περιστερίου με 86-58, έκανε το 2-1 στη σειρά με την ομάδα των δυτικών προαστίων και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Basket League όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας το Λαύριο.

Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το comeback μετάαπ' το εμφατικό break του Περιστερίου στην πρεμιέρα των playoffs της Basket League, πέτυχε δυο σερί νίκες στη σειρά με τους Περιστεριώτες και θα δώσει το παρών στα ημιτελικά, εκεί όπου περίμεναν ήδη ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ και το Λαύριο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο (43-37, 20') όμως ο Προμηθέας έχτισε διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο την οποία διατήρησε ως το φινάλε και πλέον έχει μπροστά του το Game 1 της ημιτελικής σειράς στο Λαύριο (20/5, 21:00), με την πρόκριση στους τελικούς της Basket League να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Πάτρα, εκεί όπου ο Βαγγέλης Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-19 στο 7:38 όμως ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-19, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μιχάλη Λούντζη. Οι Πατρινοί επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίπ.) όμως σημείωσαν 7/12 δίποντα και υποχρέωσαν το Περιστέρι σε 8 λάθη.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γκουτιέρεζ (24-26, 13:27) ωστόσο ο Προμηθέας βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Κλαβέλ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-37, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (7) κόντρα στους «κυανοκίτρινους» που στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες των Πέτεγουεϊ και ΜακΛιν.

Στη συνέχεια ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης σκόραρε για το 54-44 στο 24:46. Μάλιστα η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους σκορ 21-10 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 64-47 στο 30'! Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων είχε αυξητικές τάσεις (75-52, 25'), το Περιστέρι έκανε διαδοχικά λάθη κι εν τέλει ο Προμηθέας Πατρών έφτασε στη νίκη με 86-58, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2-1

Game 1: Προμηθέας - Περιστέρι 66-83
Game 2: Περιστέρι – Προμηθέας 79-90
Game 3: Προμηθέας – Περιστέρι 86-58