• ΑΕΚ
  • Posted

Νίκησε Τουρκ Τέλεκομ και... απουσίες

213841

Η ΑΕΚ επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 74-65 παρά τις απουσίες των Ζήση, Γκίκα, Μορέιρα και Γιάνκοβιτς, αλλά και τις λίγες προπονήσεις που είχε κάνει.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη φάση του BCL αφού επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 75-65. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανταποκρίθηκε περίφημα παρά τις απουσίες της (Γκίκας, Ζήσης, Γιάνκοβιτς, Μορέιρα) και τις λίγες προπονήσεις που είχε για την προετοιμασία του αγώνα.

Η ΑΕΚ με τον Ματσιούλις να σκοράρει βρέθηκε να προηγείται γρήγορα με 10-4, ωστόσο κάποιες κακές βιαστικές επιλογές, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν καλάθια στον αιφνιδιασμό (11-12, 6').

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν κάνοντας διαγωνισμό λαθών με αποτέλεσμα ο Φόστερ να δώσει το προβάδισμα στην Τουρκ (16-18, 14'). Ο Μέικον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με εφτά διαδοχικούς δικούς του πόντους η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-20 (16'). Ο Αμερικανός παρέσυρε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του και με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία η διαφορά πήγε στο +7 (30-23, 18')

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο και με τον Ματσιούλις να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι των Τούρκων προηγήθηκε με 44-31 (13'). Σε εκείνο το σημείο ο Ουίλτζερ μπήκε στην εξίσωση του σκορ για την ομάδα του και με 8 δικούς του πόντους μείωσε σε 46-39 (26'). Η ΑΕΚ με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών κατάφερε να βρεθεί και πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (53-43, 29').

Στην τελευταία περίοδο καμία εκ των δύο ομάδων δεν σκόραρε στο πρώτο τρίλεπτο. Οι γηπεδούχοι το έκαναν πρώτοι και με τρίποντο του Λάνγκφορντ βρέθηκαν στο ασφαλές 64-49 (34'). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ορισμένες κακές επιθέσεις των παικτών της ΑΕΚ και με βολές του Ο' Μπράιαντ μείωσαν σε 65-58 (36'). Ο Μέικον βρήκε δύο ασίστ με αποδέκτη τον Σλότερ και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο στους Τούρκους.

Δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65