• ΑΕΚ
  • Posted

Ο Ματσιούλις λύτρωσε την ΑΕΚ, παράπονα ο ΠΑΟΚ!

3039124 1

Το αήττητο της ΑΕΚ καλά κρατεί… Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπισαν σθεναρή αντίσταση από τον πολύ βελτιωμένο ΠΑΟΚ αλλά κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 85-84 φτάνοντας το 5/5 στην Basket League και συνολικά τις 20 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Φωνάζουν δικαιολογημένα οι φιλοξενούμενοι για την τελευταία φάση, όπου ο Κέβιν Λαβ ευστόχησε σε τρίποντο αλλά δεν καταλογίστηκε και το φάουλ που του έκανε ο Νίκος Ζήσης και θα μπορούσε να στείλει το ματς σε παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα σερί όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν περάσει με 75-76. Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 17 πόντους και 6 ασίστ αλλά με μόλις 3/12 σουτ και πολλά λάθη που λίγο έλειψε να στοιχίσουν, ενώ αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ. Με τρεις παίκτες έπαιξε ξανά η «Ένωση», καθώς εκτός ήταν οι Σλότερ και Λοτζέσκι.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 16 πόντους και 6 ασίστ μαζί με τον Νίκο Κακλαμανάκη που είχε 15 πόντους (τους 13 στην πρώτη περίοδο) ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, που μετά το ματς με τον Προμηθέα στην Πάτρα έφτασε κοντά σε μια ακόμη μεγάλη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το ματς

Γκίκας, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος και Μαυροειδής απέναντι σε Γκρίφιν, Λαβ, Μπιτς, Τσαλμπούρη και Κακλαμανάκη ήταν οι πρώτες πεντάδες του ματς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4 (3-7) με τρίποντο του Μπιτς αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ, που όμως αντέδρασε και πέρασε μπροστά, 14-9, με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, χτυπώντας… ανελέητα με πικ εν ρολ στην καρδιά της κιτρινόμαυρης ρακέτας πήρε ξανά τον έλεγχο του ματς. Ο Κακλαμανάκης είχε 13 πόντους με 6/6 δίποντα, ο Κονατέ στο ντεμπούτο του πρόσφερε επίσης σκορ κοντά στο καλάθι και το προβάδισμα έφτασε στους πέντε, 19-24. Τα τρία διαδοχικά τρίποντα του Ματσιούλις έδωσαν επιθετική ώθηση στην «Ένωση», που πέρασε μπροστά με 35-33, την ώρα που Γκρίφιν και Μήτρου-Λονγκ κρατούσαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Η δράση του Μαυροειδή στο ποστ με βοήθειες από Λάνγκφορντ και Ζήση, αλλά και τα υψηλά ποσοστά από μακριά (7/11) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ανασάνουν ξεφεύγοντας με επτά στο ημίχρονο, 52-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες… σοβαρεύτηκαν. Η ΑΕΚ ξέφυγε δύο φορές με εννιά, 54-45 και 60-51, αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε τρόπο να μένει στο ματς, πότε με τον Γκρίφιν και πότε με τον Τέρνερ. Ο Ζήσης και ο Γιάνκοβιτς, πάντως φρόντιζαν να κρατούν την ομάδα τους μπροστά, 67-61, στο τέλος της περιόδου. Τα τραβηγμένα και άστοχα σουτ του Γκίκα έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (69-67), η «Ένωση» απώλεσε την ευκαιρία να ξεφύγει και με τέσσερις σερί πόντους του Κονατέ ο ΠΑΟΚ έφτασε στον πόντο, 75-74. Το κλέψιμο του Γκρίφιν στον Λάνγκφορντ ολοκλήρωσε την ανατροπή, 75-76, με 2:22 να απομένουν. Τότε όμως μίλησε η εμπειρία και κλάση του Ματσιούλις, ο οποίος με δύο μεγάλα τρίποντα άλλαξε άρδην τα δεδομένα, 81-76, 1:02 για το τέλος. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 83-77, αλλά αγχώθηκαν όταν στα 15’’ ο απρόσεκτος Λάνγκφορντ έχασε την μπάλα από τον Γκρίφιν και έκανε αντιαθλητικό με αποτέλεσμα να αποβληθεί καθώς ήταν το δεύτερό του στον αγώνα. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ με δύο βολές και ένα λέι απ μείωσε στο καλάθι, 83-81, στα 10’’ και αμέσως έστειλε στις βολές τον Ζήση. Ο πολύπειρος γκαρντ είχε παραδόξως 0/2 από τη γραμμή, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ριμπάουντ και έκαναν νέο φάουλ στον Ρογκαβόπουλο στα 6,1’’ για τη λήξη. Ο 19χρονος άσος με κρύο αίμα είχε 2/2 για το 85-81, ο Λαβ ευστόχησε σε τρίποντο με τον Ζήση να μοιάζει να του κάνει και φάουλ που δεν δόθηκε και το ματς ολοκληρώθηκε.

Δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.